Na druhou stranu to vyhovuje cyklistům a vyznavačům kolečkových bruslí, kteří mohou využít Labskou stezku z Hradce Králové. Ošizeni o krásnou vyjížďku jsou však zatím majitelé kol a bruslí z opačné strany – ze Dvora Králové. A vlastně i ti, kteří by mohli absolvovat výlet z Hospitalu do královédvorské zoologické zahrady. Již několik let se tak nabízí otázka: Jak milovníky zdravého pohybu nasměrovat do Dvora Králové nad Labem? Velkou příležitostí je právě Labská stezka, která byla slavnostně otevřena v roce 2013 a v současnosti končí právě v Kuksu.

Nyní je na řadě vybudování trasy Kuks – Stanovice – Žireč – přehrada Les Království. Prodloužení cyklostezky směrem do Krkonoš dlouhodobě podporuje i Královéhradecký kraj, který by měl též výstavbu stezky finančně podporovat.

Labská stezka je také součástí přípravy realizace dálkových cyklotras na území kraje s napojením na Polsko a turistické resorty pro čerpání z EU fondů.

Od Šporka až do zoo

K připravovanému spojení Kuksu a Dvora Králové nad Labem je nyní hotová vyhledávací studie. Jejím cílem bylo vyhledat optimální trasu mimo frekventované silnice, která bude bezpečná nejen pro cyklisty, ale i pro rodiny s dětmi, seniory a vozíčkáře. Na některých úsecích se s vlastníky pozemků stále jedná.

Současné vedení Dvora Králové plně podporuje stavbu cyklostezky. Místostarostka Alexandra Jiřičková se zúčastnila několika jednání, mimo jiné s garantem projektu architektem Janem Ritterem a s Lubošem Tuzarem z Královéhradecké labské, investorem cyklostezky z Hradce Králové do Kuksu. Také absolvovala krátké jednání s Otakarem Rumlem, prvním náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje.

Schůzky se uskutečnily v Kuksu, ve Dvoře Králové nad Labem a také v Domově sv. Josefa v Žirči. „Věříme, že se brzy začne pracovat na dokumentaci pro územní rozhodnutí pro náš úsek. Jedná se o začátek dlouhé cesty k realizaci cyklostezky. Rozhodnutí udělat první krok bude na zastupitelstvu, ale věřím, že výstavba cyklostezky má podporu všech zastupitelů i obyvatel města. Akce bude také zohledněna v rozpočtovém výhledu města," uvedla Alexandra Jiřičková.

Dodala, že nový úsek cyklostezky by měl nejen propojit významné turistické cíle v kraji, ale také zlepšit pohyb cyklistů po Dvoře Králové.