Areál v Janských Lázních je součástí SkiResortu Černá hora - Pec s nabídkou 50 km sjezdovek na 1 skipas. Jen na Černé hoře si lyžaři mohou užít 17,5 km sjezdovek. Je tam jediná osmimístná kabinková lanovka v Česku, vyhřívaná šestisedačková lanovka s bublinou, ale také až 3 km dlouhá Černohorská sjezdovka. Večerní lyžování zajišťuje 1,6 km dlouhá sjezdovka Protěž obsluhovaná čtyřsedačkovou lanovkou. Z Černé hory vede také sáňkařská cesta, na které se sáňkovalo již před 100 lety.

SkiResort také ve východních Krkonoších upravuje pravidelně běžecké tratě. V lokalitě Janských Lázní jde především o několik desítek kilometrů tratí na vrcholu Černé a Světlé hory.

V lyžařské škole v krkonošském Strážném se učí lyžovat děti zpravidla od tří let.
Lyžařské školy zažívají boom, rodiče hlásí dvouleté děti. Pomůckou je koště

"Tuto sezonu nám přeje počasí. Prosinec byl mrazivý, proto jsme byli schopní vyrobit dostatek technického sněhu. Kromě oblevy okolo Silvestra panují velmi dobré lyžařské podmínky a aktuálně je na sjezdovkách 50 až 100 centimetrů sněhu. Otevřeno je víc než 45 km sjezdovek v šesti areálech SkiResortu. V provozu jsou všechny služby SkiResortu včetně půjčoven, lyžařské školy a aktivit jako je Černohorská sáňkařská cesta, snowtubing a další," popisuje situaci mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová.

"Na návštěvnosti se jistě odrazila vládní opatření, v jejichž důsledku je návštěvnost nižší zhruba o 10 procent. Rovněž došlo k úbytku zahraničních hostů, které však z části nahradili Češi. Stejně jako v jiných letech i tuto zimu rozhoduje především počasí a termín," dodává.

Přímo v Janských Lázních je rozsáhlá výuková lokalita LIVE park Formánky se dvěma pojízdnými koberci a snowtubingovou dráhou. "V půjčovně máme také skialpinistické vybavení pro dospělé i děti. Začátečníkům doporučujeme vyrazit na hřebeny s průvodcem. Máme pro tento účel vytipováno několik atraktivních tras," říká Zina Plchová.

Lyžařský areál na Černé hoře v Janských Lázních.Lyžařský areál na Černé hoře v Janských Lázních.Zdroj: Michal Fanta

SkiResort Live se také stará o výchovu nové lyžařské generace v rámci privátní či skupinové výuky. Každou zimu pořádá příměstské kurzy pro děti ze základních a mateřských škol v regionu východních Krkonoš.

Z areálu v Janských Lázních je možné se dostat do ostatních středisek bezplatnými skibusy. Černou horu s Pecí pod Sněžkou spojuje unikátní lyžařský přejezd SkiTour, díky kterému si lyžaři mohou užít dopoledne na sjezdovkách Černé hory a poté přejet na lyžích do Pece pod Sněžkou, odkud se vrátí po lyžování skibusem. Sjezd po trase SkiTour je za krásného počasí úžasný zážitek s výhledy na krkonošské hřebeny včetně Sněžky.

Krkonošské středisko Strážné se v sobotu zaplnilo návštěvníky.
VIDEO: Lyže, sáňky, ale také pivo či aperol. Ve Strážném si návštěvníci užívali

Kvůli podpoře online prodeje skipasů SkiResort nově zavedl ve čtyřech hlavních areálech výdejní automaty sKiosky, jeden z nich je také v Janských Lázních. "Slouží k vyzvednutí online koupených skipasů. Jejich výhodou je, že nikdy nezavírají, takže záleží jen na lyžařích, kdy se pro své skipasy zastaví. Lyžařům, kteří do hor míří na jarní prázdniny, doporučujeme stavit se pro skipasy třeba večer po příjezdu. V den lyžování se pak nemusí zdržovat vyzvedáváním skipasů. Mohou jít přímo k lanovkám a vlekům a využít ranní manšestr," vysvětluje.

Lyžaři tuto zimu preferují online nákup skipasů. "Výhodou je možnost nakoupit kdykoliv z pohodlí domova a především výhodnější cena oproti kamenné pokladně. S ohledem na epidemickou situaci samozřejmě jde také o způsob nákupu, který je bezpečnější a eliminuje potencionální pobyt ve frontě u pokladny," připomíná Plchová.