Snad žádná odborná znalost není tolik chtěná a také žádaná. Jenže. Koupit se to nedá a cesta samouka je obzvláště složitá. Proto bývá nejčastějším řešením kombinace obojího, tedy kurzy pod odborným vedením.

V Trutnově se lze obrátit například na jazykovou školu Domino. Škála docházkových kurzů pro veřejnost pokrývá všechny úrovně a zahrnuje i individuální hodiny a konverzace. Například začátečníci při 2 – 6 osobách zaplatí 125 Kč za hodinu (50 minut). Běžná sólo výuka přijde na 300, pokud jsou vám hodiny šité na míru, zaplatíte 450 Kč. Klienty školy nemusí být pouze dospělí, ale i děti ze základních a středních škol. Jednorázová konzultační hodina přijde na 300 korun, individuální vyučovací hodiny pak na 250 Kč. Při počtu 2 – 3 osob na 150 a 3 – 6 osob na 99 korun. Zajímavá možnost pro případné zájemce je bezplatná návštěva ukázkové hodiny a platba nikoliv za celý rok, ale v takzvaných trimestrech, tedy po třech měsících.

Jazykové kurzy ve Dvoře Králové nabízejí nejen školy, ale například i knihovna Slavoj. Nabízí němčinu pro začátečníky i pokročilé, francouzštinu a italštinu pro začátečníky. Kurzy se konají jednou týdně od října do května, poplatek je 1050 korun za pololetí. Velkou oblibu si získala angličtina pro děti, která bývá dlouho dopředu zaplněna. Kurz stojí za pololetí 750 korun. Firma Jazyková výuka nabízí angličtinu, němčinu a ruštinu ve čtyřech stupních. Vyučuje se dvakrát týdně dvě hodiny, roční kurzovné činí 3900 korun.

Další možností výuky cizích řečí mohou být jednorázové intenzivní kurzy, například v Krkonoších. S jazykovou školou Eagle zaplatíte za týdenní pobyt v Peci pod Sněžkou 6950 korun. V případě vlastí dopravy o pětistovku méně. Ubytování je na horské chatě s plnou penzí, klienty čeká denně sedm výukových hodin angličtiny zaměřených především na konverzaci a běžné životní situace.