Jahody rychle podléhají zkáze, a proto je nutné si je před nákupem důkladně prohlédnout. Neměly by na povrchu být pomačkané či poraněné, neboť se v těchto místech začínají rychle kazit. Měly by být červené, pevné a lesklé, zelené a světlé jsou nedozrálé, temně červené a měkké již přezrálé. Uchovávat je lze maximálně pět dnů, a to rozložené po ploše tak, aby na sebe svou vahou netlačily.

Tuzemské jahody jsou především letním ovocem. Jsou zdrojem řady vitamínů, železa, fosforu, draslíku, hořčíku a vápníku. Pomáhají při cévních a srdečních potížích, chudokrevnosti, dně, močových a žlučových kamenech. Používáme je ve studené i teplé kuchyni, hlavně jako součást cukrářských výrobků, moučníků či krémů nebo do pěn a želé. Vynikající jsou jako náplně koláčů, knedlíků, taštiček, dá se z nich udělat polévka, kterou podáváme za studena, či omáčka k moučníkům. Používáme je do různých salátů, jejich výbornou chuť můžeme v moučníku snoubit i s chřestem. Nesmíme zapomenout na zmrzlinu, ale používají se i konzervované, jako kompoty, marmelády a džemy.

Dobroty z čerstvých jahod jsou také červnovým tématem v kulinářském kalendáři našeho hotelu Horizont.

A na závěr poradím recept na tvarohové knedlíky s jahodovou omáčkou a kousky čerstvých jahod pro čtyři osoby: 400 g tvarohu, 2 ks žemle, 120 g mléka, 2 ks vejce, 120 g hrubé mouky, 600 g jahod, vanilkový cukr, 80 g cukru moučka, špetka soli.

Z mouky, žemle, kterou oloupeme a nakrájíme na kostičky, mléka, soli a vajec uděláme těsto. Vytvarujeme malé knedlíčky a uvaříme ve vařící vodě. Mezitím si ze 400 g očištěných a pokrájených jahod a poloviny cukru uvaříme omáčku. Jahody ponořené do hrnce s vodou zahříváme do 80 °C a pomalu mícháme do změknutí. Přidáme druhou polovinou cukru, vanilkový cukr a necháme vše rozpustit. Hmotu rozmixujeme a dáme vychladit. Uvařené knedlíky pokládáme na střed talíře a kolem nich nalijeme omáčku, kterou dozdobíme nakrájenými jahodami a čerstvou mátou. Knedlíky posypeme cukrem. Dobrou chuť.

Další otázky můžete posílat na adresu jana.mudrova@denik.cz.