Na rozdíl od úřadů ve větších městech, kde se na pasy stojí dlouhé fronty a někde mají dokonce i pořadníky, však v Trutnově, ve Vrchlabí a ve Dvoře Králové zatím zájemce stačí odbavovat. A to nejen ty, kteří si jdou o cestovní doklad zažádat, ale i ty, kteří jen chtějí získat potřebné informace. Třeba tak, jako Petra Bednářová z Trutnova, kterou Krkonošský deník včera dopoledne zastihl na chodbě trutnovského městského úřadu.

„Zrovna jsem se byla zeptat, za jakých podmínek vydají dceři pas. Zajímalo mě především, jak dlouho budu na doklad čekat a kolik za něj zaplatím," uvedla Petra Bednářová, která se s rodinou letos chystá na dovolenou buď do Bulharska, nebo do Turecka.

„Pravidelně před prázdninami se zájem o vydání pasů zvyšuje. Lidi často zajímá, jaké podklady potřebují a jaké jsou čekací lhůty," řekl Jiří Henych, vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů na trutnovském úřadě.

Nezapomeňte vzít rodný list dítěte

Podle jeho slov potřebují rodiče k žádosti o vydání cestovního dokladu pro dítě do 15 let rodný list dítěte, stokorunu na správní poplatek a zákonný zástupce musí donést svůj doklad totožnosti, například občanský průkaz. „Pro případné ověřování státního občanství rodičů, kdy jeden z nich je cizím státním příslušníkem, je třeba i jeho rodný list," vysvětlil Jiří Henych.

Cestovní pas dostane žadatel během tří týdnů. „Existují také rychlopasy, které vydáme pro dospělé i pro děti. V tomto případě musí žadatel přinést dvě fotografie a správní poplatek činí u pasu pro dítě 1000 korun, pro osoby starší 15 let 1500 korun. Některé státy ale rychlopasy neuznávají," upozornil Jiří Henych.

Někteří lidé využívají možnosti vydat občanský průkaz pro děti do 15 let, za který zaplatí padesát korun. Ten supluje i pas, ale pouze při cestování v zemích Evropské unie.

Žádosti přijímají 
od pondělí do pátku

Podle Jiřího Henycha se i přes zvýšený zájem nestalo, že by úředníci neodbavili všechny klienty. „Kritickým dnem bylo toto pondělí, kdy se sešlo sto žadatelů o pas," konstatoval Jiří Henych a pokračoval: „Lidé často nevědí, i když jsme na to již v médiích několikrát upozorňovali, že máme otevřeno denně. V pondělí a ve středu do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek do 15 a v pátek do půl třetí odpoledne."

Denně přijímají žádosti o vydání pasů pro děti i dospělé také na úřadech ve Vrchlabí nebo ve Dvoře Králové. „Nárůst žadatelů o pas pro dítě jsme zaznamenali. Velké množství lidí se na úřadě sešlo hlavně během dvou předsvátečních pondělí, v jiné dny je situace v normě. Speciální opatření tak, jak o nich slyšíme z jiných měst, nepřipravujeme. Výhodou je, že nemáme klasické úřední dny, klienty odbavíme kdykoliv během týdne podle pracovní doby úřadu," uvedl Martin Chrtek, vedoucí odboru vnitřních věcí a správního odboru na vrchlabské radnici.

„Klienty zatím odbavujeme bez větších problémů. Během května a června ještě čekáme další nárůst žadatelů o pasy zejména pro děti," dodala Eva Ježková, vedoucí odboru všeobecné vnitřní správy královédvorského úřadu. ⋌