Dlaskův statek v Dolánkách, nejznámější staročeská usedlost v Libereckém kraji, bude otevřen zítra už od devíti hodin. V jeho světnici, kde je umístěna dílna, návštěvníci mohou vyrábět masopustní masky. Ještě před jejich oficiálním představením se lidé mohou od deseti hodin vydatně občerstvovat, a to dobrotami v duchu pravé staročeské zabijačky.

„Návštěvníci kolem třinácté hodiny uvidí všechny tradiční masky: turky, kominíky, slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, ženušku, židy a mnohé další. Při obchůzce se však musí připravit i na jejich žerty, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem," upozornila ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. „Letos jsme se rozhodli vystačit vlastními silami, takže jsme sami ušili archaické masky, do nichž se oblékne dvaadvacet zaměstnanců muzea," prozradila včera Krkonošskému deníku Vladimíra Jakouběová.

Pochopí význam masek v průvodu

„Návštěvníci význam postav, které mají souvislosti s pohanstvím, se symbolikou obrody přírody, většinou neznají. Prostřednictvím moderátorky Evy Kordové se dozvědí, proč je ta která maska oblečena a proč má v průvodu nepostradatelné místo," dodala ředitelka.
Nebyl by to správný masopust, kdyby v něm chyběly známé atributy. Masky požádají o převzetí vlády nad vesnicí turnovskou starostku Hanu Meierovou. A pak už se vydají na bujarý průvod Dolánkami.

Vladimíra Jakouběová: Dělat masopust
jsme učili všechny vesnice kolem Dolánek

Výjimečnost folklorní veselice, kterou připravují na zítřek muzejníci z Turnova na slavném statku, je daná už tím, že právě oni začali rozvíjet v novodobé historii staročeské zvyky.

„Čtyřicet let totality nám na zdejších vesnicích zvyky poničilo, takže už několik let usilujeme o návrat tradic. Snažili jsme se vždy udělat nějaké představení ve spolupráci s folklorními soubory. Lidé z okolí za mnou začali jezdit a já jim sepisovala návody, jaké mají být v průvodu postavy, co kdo říká, jak je oblečen, proč to tak je. Dneska už se masopust pořádá ve zhruba dvaceti vesnicích kolem Turnova. Mám z toho radost, že se lidé umí sami zabavit a že je to baví," říká ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová.

Rozhodně to chce ovšem nadšení. A to nejen samotných muzejníků, ale i místních obyvatel. „Zařídili jsme to letos tak, že s každou představenou maskou si budou moci lidé zatančit. A také jsme se domluvili s přáteli ve třech chalupách. V těchto domácnostech náš rej přijmou, pohostí a zatancují si s maskami. Navštívíme hospodyni a hospodáře Dlaskova statku a sehrajeme se všemi tradičními detaily představení o masopustní svatbě. Na závěr pohřbíme basu," přibližuje režijní část letošní slavnosti ředitelka Jakouběová.
A hlavně si přeje, aby na Dolánky u Turnova v sobotu nepadal déšť.