Pracovníci Muzea Českého ráje si uprostřed fujavic a sněhových přeháněk doslova vymodlili nádherné jarní počasí plné tepla a jarního sluníčka, které všechny zčistajasna provázelo po celý sobotní den. V něm totiž na Dlaskově statku uspořádali oslavu letošních Velikonoc, kde se po poledni odhozením „Mořeny" do blízké Jizery, obřadně loučili s letošní zimou.

„Podle toho, jak vypadal předešlý týden, jsme vůbec nepočítali nejen s naplánovaným programem, ale ani s takovým zájmem návštěvníků. Těch se do dvora statku doslova nahrnulo skoro jeden a půl tisíce a k tomu přes dvě stovky malých dětí," komentovala průběh počátku tradičních oslav jara ředitelka Vladimíra Jakouběová.

A starostí jim proto vzniklo víc než dost. Třikrát prý museli odjet do Turnova pro chybějící vajíčka k malování, kterých nakonec spotřebovali skoro 250. Také někteří stánkaři jim na poslední chvíli odřekli, a kvůli očekávané zimě nepřijely ani některé soubory. Nicméně osm odvážných řemeslníků z původních dvanácti přece jen dorazilo.

A tak se děti i rodiče učili vyrábět například dřevěné píšťalky, pletené pomlázky, malovat vajíčka a péci velikonoční sladkosti. Pro další byly připraveny ukázky starých lidových řemesel, pro ty nejmenší i čtené pohádky v budově historického statku. „Letos pro nás byly Velikonoce na statku mnohem náročnější. Vedle toho, že nám ve čtvrtek vítr odnesl několik stánků až na sousední pole a my je v pátek večer stavěli znovu, jsme museli honem přeorganizovat i celodenní program. Přesto návštěvníci pěli jen chválu a byli očividně spokojeni," řekla v sobotu večer unavená ředitelka Jakouběová.

Také mezi řemeslníky a stánkaři na první pohled panovala spokojenost. „Dnes jsem prodal více než stovku dřevěných píšťalek, které si tu děti se mnou společně vyrobily. Takové množství neprodám nikde na žádném trhu či pouliční akci," pochlubil se Otakar Franěk z Milovic.

„Přijela jsem potřetí, jsou tu bezvadní a obětaví pořadatelé, milí lidé a tak fajnové prostředí, že jsem nadšená," nechala se slyšet Zuzana Tilajcsiková, držitelka prestižního ocenění Bearers of Folk Craft Tradition s provozem proutěného nábytku a košíkářského zboží z Veltrus. „Samozřejmě, že příště ráda přijedu zas," dodala.

Otakar Grund