Pro mladé nadšence ho tradičně připravuje tým okolo krkonošského rádia Kulíšek, který také stojí za Krkonošským turistickým vysíláním na internetu. Akce se uskuteční ve vrchlabském kulturním domě Střelnice. Umělecko-mediální maraton opět jako každoročně vyvrcholí nedělním gala programem, který povede moderátor Václav Tittelbach.

Festival se uskuteční o víkendu 16. a 17. dubna. Letos organizátoři rozšířili téma oborů. K rozhlasovému a zpravodajskému vysílání, tanci, filmovému štábu či k fotografování, přibude nově také loutková dílna a tiskové středisko povede šéfredaktorka Krkonošského deníku Miroslava Jasanská.

„I tentokrát jsme pro zájemce připravili zajímavé tvořivé dílny, které povedou rozhlasoví a televizní moderátoři, herci, režiséři, produkční, televizní kameramani, filmoví tvůrci, zkušení fotografové a tanečníci. Účastníci se setkají se známými jmény z televizí, rádií a filmů,“ říká jedna z organizátorů akce Jana Tauchmanová.

„Zatímco minulé dva ročníky jsme pořádali v Jilemnici, odkud pochází například známý herec Miroslav Šimůnek, letos se festival uskuteční v Kulturním domě Střelnice ve Vrchlabí, kde oskarový režisér Miloš Forman natočil oblíbený film Hoří má panenko. Tím si myslím velmi silně podpoříme unikátní atmosféru našeho krkonošského setkání,“ dodala Jana Tauchmanová.

V minulých letech akci navštívily osobnosti české umělecké scény. „Uvítali jsme zde zmíněného herce a moderátora Miroslava Šimůnka, zpěvačku Kamilu Nývltovou, která pochází ze Rtyně v Podkrkonoší nebo mladého herce Martina Holce, známého ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Na III. festivalu KUMF se mimo jiné představí sportovní moderátor Václav Tittelbach“ nastínila Tauchmanová a dodala, že se host ujme nedělní besedy s dětmi a poté uvede tradiční gala program, kde přítomní předvedou naučenou víkendovou práci v dílnách.

Zajímavý bude například krátký film, který děti natočí ve filmové dílně. Vyzkouší si základy řemesla, a to jak před kamerou, tak za ní. Poznají činnost ve filmovém štábu, budou v rolích herců, režisérů, zvukařů, zhostí se i funkce klapky. Právě tento snímek bude promítán v nedělním galaprogramu.

Na uplynulé Krkonošské umělecko–mediální festivaly přijelo do Jilemnice téměř 120 účastníků nejen z blízkého okolí, ale například z Prahy, Pardubic, Ostravy nebo Brna. „Věříme, že i letos do Krkonoš nalákáme mladé talenty a náš festival tak posuneme opět o kousek dál,“ uzavřela Jana Tauchmanová.

Program akce:

– rozhlasová a zpravodajská dílna
– filmová dílna
– fotografická dílna
– loutková dílna
– taneční dílna
– tiskové středisko