Ten se koná sice na podzim, ale právě nyní začala možnost zasílat svá díla.

Tři minuty štěstí

Letos se festival koná třetím rokem. Od počátku se snaží dát možnost co nejširšímu spektru autorů. V minulosti tu tak byla k vidění jak díla autorů z uměleckých škol, tak zajímavé filmy z tvorby klientů sociálních ústavů. Důležité je dodržet téma.

„Filmová díla by měla být v duchu názvu festivalu, tedy příběhy obyčejného štěstí, být apolitická a postrádat prvky násilí, pokud je ovšem umělecký záměr nepoužívá jen jako okrajovou ilustraci navozující zmíněné pozitivní poslání," informoval ředitel festivalu Oldřich Tamáš.

Zatímco autoři klasických filmů mohou mít délku do půl hodiny, pro novou kategorii snímků z mobilních telefonů to jsou pouhé tři minuty. Šanci tak dostávají skutečně všichni. Věkové kategorie jsou jen dvě, do 18 a nad 18 let. Snímky se posílají elektronicky, přes úschovnu. Pro účast je třeba také registrace na webu filmového festivalu.

Každý ho má v kapse

Doba, kdy sloužil mobilní telefon jenom ke konverzaci, už dávno skončila. Dnes nabízí už i levné typy možnosti přehrávání a pořizování videa v dobré kvalitě. „Videa si natáčíme každou chvíli, třeba na koncertě, když někde sedíme a je zábava. Ale využil jsem ho i ve škole," komentoval své využití smartphonu student Petr Kolář. Při cestě do školy na něm sleduje i oblíbené filmy a seriály. Jak ale uvedl, natočit film do soutěže by ho nenapadlo. „I když zachytit štěstí, třeba teď při olympiádě, by asi nebyl problém," konstatoval.

Dnes má vlastně kameru v kapse téměř každý. Právě na to sází pořadatelé. „Začíná jaro, je čas točit filmy," vyzývají nejširší veřejnost. Důležitý je obsah a nápad, filmařské řemeslo teprve až potom.

Juniorfilm se blíží

Zatímco festival Dobromysl teprve soutěžní snímky sbírá, druhý z místních festivalů finišuje přípravy.

„Dvacátý ročník Juniorfilmu se bude v královédvorském kině Svět konat ve dnech 14. až 15. března," informovala ředitelka festivalu Iveta Hanušová. I tentokrát ještě před vlastní soutěží proběhne tradiční Předprojekce Juniorfilmu. Je určena žákům a studentům ze Dvora Králové a okolí. Nabídne asi hodinovou pestrou ochutnávku snímků různých žánrů i technického zpracování.

Dobromysl je:Filmový festival chce být protiváhou filmům, které obsahují politické zápletky, ale také filmům, které se jeví jako jedna velká krvavá řeka násilí, netolerance a negativních emocí a energií. Snahou organizátorů je přinést festivalové dny zalité sluncem a štěstím, ale také nadějí těch, kteří nenašli jinou možnost prezentace svých snímků, pocitů a zážitků.