Lenka a Václav Špillarovi spolu se svým synem poznali, že každý z hlavních šesti havajských ostrovů voní a dýchá jinak, že každý nabízí unikátní, bující přírodu a divočinu, ale také jedinečná setkání, přátelské obyvatele a neopakovatelnou atmosféru pověstného havajského klidu a pohody, vyjádřenou pozdravem Aloha.

Zaujali je i domorodí lidé. „Jsou vesměs velice srdeční, rádi se seznamují s cizinci, avšak nikdy bych si nepomyslela, že někdo z domorodých obyvatel Havajských ostrovů by mohl něco vědět o naší zemi. Jsme pro ně stejně daleko, jako oni pro nás. A bez urážky, komu z nás Čechů se pod jménem Havaj vybaví něco víc než pláže, případně japonský útok na Pearl Harbour? Proto jsme byli opravdu velmi překvapeni, když jedna stará dáma, žijící celý svůj život na již zmiňovaném malém ostrově Molokai, byla k slzám dojatá poznáním, že jsme Češi. K našemu nadšení znala Prahu, prezidenta Havla, věděla dokonce, že jsme byli původně Československo a teď už jsme samostatní. Jen jednou jedinkrát ve svém životě opustila Molokai a vycestovala se svým manželem do světa – do Čech," přibližuje zlomek z havajských zážitků Lenka Špilarová.

Nová diashow stojí za zhlédnutí. Velkoplošná projekce na plátno s úhlopříčkou téměř 10 metrů umožňuje navodit působivou atmosféru a nabídnout divákovi pocit, že je součástí promítané krajiny. „Živý manželův komentář nezapomene přiblížit zážitky, upozornit na detaily, vtáhnout do děje. K tomu se projekcí prolínají podmanivé tóny havajské hudby, zazní ukulele i typické domorodé nápěvy. Snažili jsme se, aby měl každý divák po projekci pocit, jako by se právě sám vrátil z teplé a slunné Havaje, aniž by za tuto cestu utratil tisíce, aniž by při ní propotil trička a prochodil střevíce a aby pochopil, co znamená přátelský havajský pozdrav Aloha," uzavírá Lenka Špillarová.

Vyhrajte lístky
Na diashow Havaj, která se koná v pondělí 24. března v Turnově, můžete získat vstupenky zdarma. Stačí odpovědět na otázku - Jak zní havajský pozdrav? Odpověď posílejte na mailovou adresu lidmila.pavlova@denik.cz do pátečního poledne. Uveďte svůj telefon, abychom vás mohli informovat o případné výhře.