Návštěvníkům nabízí od včerejška zdarma velkolepý výhled z výšky 1234 metrů nad mořem, což z ní navíc činí druhou nejvýše položenou rozhlednu tohoto pohoří. Postavila ji společnost Skanska DS a náklady na její realizaci dosáhly necelých 15 milionů korun. Investorem stavby je město Pec pod Sněžkou.

Rozhledna je umístěna u horní stanice lanovky na Hnědém vrchu. Od své paty po vrchol sedlové střechy měří 30,85 metru, hlavní vyhlídková plošina je umístěna 27 metrů nad okolním terénem a turisty od ní dělí celkem 138 schodů. Konstrukce rozhledny je navržena především s ohledem na zdejší tvrdé povětrnostní podmínky.

Základ je z železobetonu, nosnou svislou konstrukci

stavby tvoří šest dřevěných sloupů o průměru 40 cm a střední ocelový sloup o stejném průměru. Schodiště z ocelového pororoštového plechu je kotveno k vodorovným výztuhám rozhledny a je neseno středovým ocelovým sloupem. Podlahy na jednotlivých úrovních jsou z tahokovových roš­tů.

Z rozhledny je vidět na tři nejvyšší hory České republiky – Sněžku, Luční horu a Studniční horu, ale i na další známá místa oblíbeného horského střediska. Jedinečný je například pohled do trogového údolí Obřího dolu s typickým U profilem, který vznikl přemodelováním ledovcem.

„Rozhledna stojí na úbočí Liščí hory na hranici druhé zóny národního parku, kde po velkou část roku panují extrémní klimatické podmínky. Práci nám ztěžoval sníh, silný vítr a déšť. Z toho důvodu jsme výstavbu rozložili do dvou fází – říjen až listopad 2008 a duben až červen 2009. V dubnu jsme přitom ještě museli na přístupové cestě sníh frézovat, abychom se ke stavbě vůbec dostali,“ popsal průběh výstavby projektový manažer Skanska DS Břetislav Fiala. „Od rozhledny si slibujeme zvýšení návštěvnosti Pece pod Sněžkou a zároveň odlehčení přetíženého masivu Sněžky,“ uvedl starosta Alan Tomášek. Rozhledna představuje první stavební objekt v rámci plánovaného projektu Zkvalitnění dostupnosti a rozšíření doprovodné infrastruktury turistického střediska Pec pod Sněžkou. „V příštích třech měsících tu ještě vzniknou lyžařská stezka, dvě lávky přes řeku Úpu a jedna lávka u přehrady. V plánu je i zakrytí Vlčího potoka a protažení točné Javor pro skibusy. Tak, jako dosud, budeme při práci postupovat s maximální opatrností vzhledem ke vzácnosti zdejšího přírodního bohatství,“ doplnil Fiala. „Tento rozsáhlý, a pro naše město ojedinělý a důležitý projekt, byl podpořen velkorysou finanční dotací Evropské Unie prostřednictvím tzv. Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Město v jeho rámci získalo příspěvek v celkové výši přesahující 57 milionů korun, což činí 92,5 procenta takzvaných způsobilých výdajů,“ sdělil starosta města Alan Tomášek.

Bouřka, kroupy a déšť, které se přehnaly přes Hnědý vrch, neodradily řadu návštěvníků od výstupu na rozhlednu. „I když jsme promáčení doslova nažmach, stálo to za to. Rozhledna se nám líbí a až bude pěkné počasí, určitě si přijedeme ten pohled shora opravdu vychutnat,“ shodovali se první hosté. Byli mezi nimi zástupci měst a obcí Trutnovska, ale i hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc nebo europoslanec Oldřich Vlasák.