Prakticky to znamená, že na mnoha strmých svazích, uvedených v lavinové předpovědi, je sněhová pokrývka málo stabilní a stačí malé dodatečné zatížení, aby mohlo dojít k uvolnění lavin.

"Vyhlášený lavinový stupeň nemá vliv na bezpečnost návštěvníků lyžujících v lyžařských areálech, protože v našich podmínkách není žádná ze sjezdových tratí ohrožena pádem laviny, tak jako to je časté například v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích," vysvětlil Robert Dlouhý, lavinový preventista Horské služby ČR.

Více o lavinovém nebezpečí ZDE

Lavinová měření, tvorbu grafů sněhové pokrývky a vyhodnocování stupně lavinového nebezpečí provádí tento týden na Dvoračkách v Krkonoších frekventanti základní školy Horské služby v rámci výcviku.

Zdroj: Horská služba

Na hřebenech Krkonoš je momentálně 100 až 150 centimetrů sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech 25 cm nového sněhu, za posledních pět dní napadlo 105 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš navštívil v pátek stanici Horské služby v Peci pod Sněžkou. Ministerstvo je zřizovatelem Horské služby, na rekonstrukci poskytlo dotaci.
Digitalizace na horách. Ministr Bartoš chce zavést pro ubytovatele e-Turistu

"Více sněhu je uloženo na závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech. Nad pásmem lesa se na severovýchodních až jihozápadních svazích vlivem větru tvoří sněhové desky, zde se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu. V polohách pod 1200 metrů nad mořem se mohou vyskytnout laviny z nového sněhu. Ve sněhové pokrývce se začínají vytvářet hranaté krystaly, a to zejména na severních a stinných svazích. Zde se mohou vyskytnout laviny z nestabilních vrstev "starého sněhu" nebo v kombinaci "starého sněhu" a nového sněhu," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

"Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá," dodal.