„V minulých dnech sice pršelo a tálo, ale máme tak velké zásoby sněhu, že ho na sjezdovkách stále zbývá padesát až sedmdesát centimetrů,“ říká Pavel Bažant ze společnosti Ski bižu, která je největším provozovatelem skiareálů v regionu. Díky zásobám sněhu by měly největší areály i bez zasněžování vydržet v provozu do konce března, Špičák a Severák pak až do Velikonoc.

Z největších skiareálů v regionu odtálo během minulého týdne kvůli slunečnému počasí a dešti dvacet centimetrů sněhu. Znát to ale není. „Nikde nejsou holá místa. Je to tím, že jsme v letošní sezoně dvaadvacet dní nepřetržitě zasněžovali, a to navíc čtyřiadvacet hodin denně,“ konstatoval Pavel Bažant.

Zasněžování Jizerek: Pět milionů

Jak ale dodal, nánosy technického sněhu na Špičáku, Severáku a v Bedřichově vyšly na pět milionů korun, proto se děla už déle než měsíc nerozběhla a provozovatel je nechce zapnout ani v březnu.

Únor se podle Pavla Bažanta na Špičáku, Severáku i v Bedřichově povedl a co do návštěvnosti i výdělku předčil stejné období loňského roku.

Tání v minulém týdnu zatím neohrozilo lyžování ani na menších sjezdovkách. Povedený víkend mají za sebou i v Lučanech.

„Trochu sněhu ubylo, ale pořád ho leží na sjezdovce přes půl metru. Vyhlídky jsou zatím dobré – i kdyby dál tálo, ještě minimálně dva týdny by se dalo jezdit,“ konstatoval Jaroslav Pírko, provozovatel sjezdovky v Lučanech nad Nisou.

Tání odnesla hlavně magistrála

Výrazněji se tání podepsalo jen na Jizerské magistrále. „Na tratích už je několik opravdu kritických míst, kde výrazně ubylo sněhu,“ řekl Deníku Tomáš Krutský, technický ředitel Jizerské o.p.s., která spravuje Jizerskou magistrálu.

V současné době jsou stále všechny tratě otevřené, jenže na některých místech už se pod těžkými stroji objevuje jen minimální vrstva sněhu a kdyby tálo dál, na několik úseků by nemohla vyjet rolba. „Čekáme, jaký vliv bude mít avizované ochlazení,“ podotkl Tomáš Krutský.

I tratě Jizerské magistrály o uplynulém víkendu táhly, nabitá byla především sobota.

„Pakliže nepřijdou další teplé fronty, mohla by zimní sezona na magistrále vydržet ještě měsíc. Bude ale záležet opravdu jen na počasí,“ uzavřel Tomáš Krutský z Jizerské o.p.s.