„Opatření potrvá od 2. července do 4. srpna. Omezení a kontrola pohybu na  hranici se týká i turistických tras. Důvodem opatření jsou dvě důležitá červencová setkání s velkou účastí lidí, která by se mohla stát bezpečnostním rizikem. Předně jde o summit NATO ve Varšavě 8. a 9. července, a Světové dny (křesťanské) mládeže v Krakówie 25. – 31. července, jichž se zúčastní také papež František," připomněl Radek Drahný ze Správy národního parku.

Všichni, kteří se budou pohybovat v bezprostřední blízkosti státní hranice, musí být samozřejmě připraveni prokázat se platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Polští kolegové chtějí eliminovat jakákoli rizika," potvrdila Ivana Ježková z krajské policie.

Se zvýšeným dohledem nad česko-polskou hranicí začnou severní sousedé od soboty. Kontroly se týkají silničních přechodů Harrachov – Jakuszyce, Pomezní boudy – Przełęcz Okraj a Žacléř – Lubawka.

Na turistických cestách bude možné hranice přecházet pouze na stanovených místech. „Pohraniční turistická cesta Hřebenovka, nebo také Cesta česko – polského přátelství, bude turistům normálně přístupná. Jen buďte připraveni na případné pohraniční kontroly a mějte u sebe osobní doklady," připomíná Radek Drahný ze Správy národního parku.

Nejen u nás

Se stejným opatřením musí počítat i lidé v okolních státech. Polský ministr vnitra M. Błaszczak nařídil zvýšený dohled na hranicích s Německem, Slovenskem a Litvou. Linii s Běloruskem a Ukrajinou hlídají Poláci automaticky coby okrajová země Schengenu.

Společné hlídky

„Policisté královéhradeckého Odboru cizinecké policie se v souvislosti s připravovaným znovuzavedením kontrol zapojí na polském území do společných hlídek, a to od 5. do 30. července v konkrétních dnech a časech určených polskou stranou," uvedla Ivana Ježková z krajské policie.

„Pokud někdo zapomene doklady a hlídka nebude moci na místě zjistit totožnost kontrolovaného, s pomocí českých zástupců to bude jednodušší a rychlejší," doplnila Šárka Pižlová z trutnovské policie.

Ilustrační fotografie.Zdroj: Policie ČRKudy kam?
Na turistických cestách bude možné hranice přecházet pouze v následujících místech:
● Sowia Przełęcz – Soví sedlo
● Śląski Dom – Luční bouda
● Równia pod Śnieżką – Luční bouda
● Przesieka – Špindlerův Mlýn
● Jagniątków – Petrova bouda
● Czarna Przełęcz – Martinova bouda
● Szrenica – Vosecká bouda