Lyžování na magistrále je zatím zdarma, lidé mohou její správce podpořit formou dárcovských SMS zpráv. Drtivá většina z lyžařů ale nyní touto formou nepřispívá. Takto získané peníze pokryjí jen malou část nákladů.

Do průzkumu se zapojilo téměř čtyři sta lidí. Se zpoplatněním trasy souhlasilo 90 procent z nich, téměř třetina se vyslovila pro dvacetikorunový poplatek, asi jedna pětina dokonce pro 50 korun. Jen desetina účastníků průzkumu nebyla ochotná platit nic. Lyžování na magistrále, která nabízí přes 170 kilometrů tras, se dá finančně podpořit od 11. listopadu 2009.

Do letošního 6. února lidé poslali celkem 4297 dárcovských zpráv, čímž přispěli 116.019 korun. „Abychom byli schopni přes zimu lyžařskou magistrálu upravovat, potřebujeme tak čtyři miliony korun,“ uvedla Jana Lhotová, ředitelka společnosti Jizerská o.p.s. Na magistrálu se ročně podle odhadu vydá až asi půl milionu lyžařů.

Peníze z kraje i měst a obcí

Jizerská o.p.s. získává zhruba polovinu peněz z veřejných rozpočtů, a to od Libereckého kraje, Liberce, Jablonce nad Nisou a dalších měst a obcí. Dále ji podporují firmy a soukromí dárci.

Do budoucna se ale návštěvníci magistrály zpoplatnění úseků zřejmě nevyhnou. Jizerská o.p.s už věc konzultuje s právníky, aby zjistila, jakou možnost vybírat peníze má. Trasy totiž vedou po pozemcích soukromých vlastníků a Lesů ČR.

„Zpoplatnění je do budoucna samozřejmě asi jedinou možností, jak trati pro běžkaře nadále udržovat v takové kvalitě, v jaké jsou teď,“ konstatovala Jana Lhotová. Dodala, že v ideálním případě by platby bylo možné pilotně spustit už příští zimní sezonu, je to ale zatím spíš jen přání. „Myslím si, že je to běh na dlouhou trať,“ poznamenala.

V provozu snad až do Velikonoc

Podle průzkumu na magistrálu vyráží nejvíce lyžařů z Liberecka, Prahy a Jablonecka. I přes příchod jara mají ještě příležitost. Stopy se totiž dál pravidelně upravují a na magistrále zatím nejsou místa, kde by byl sněhu nedostatek. „Myslím si, že do konce března budeme lyžovat určitě a rádi bychom vydrželi až do Velikonoc,“ dodala Jana Lhotová.