Čáp se na hnízdě objevil v neděli 26. března. "Nejprve v průběhu dopoledne zavítal na komín zvědavý špaček. Zachytil se na hromosvodu, seskočil na hnízdo, oběhl ho a zase zmizel. Přesně hodinu před polednem přišla zpráva, že pár čápů přistál na komíně ve Chvalči. Pobyli na něm zhruba hodinu a půl, než se vydali na další cestu. Do večera se už neukázali. Krátce po poledni jsem cestoval vlakem ze služby domů. Kafkův komín byl v té chvíli stále prázdný, jen nad údolím Úpy kroužilo pár kavek. O dvacet minut později po mém průjezdu, ve 13:11:36, se z oblohy náhle snesl čáp a přistál na hnízdě," popisuje Tomáš Prouza, meteorolog pozorovatel na stanici ČHMÚ v Peci pod Sněžkou, správce FB skupiny “Čapí hnízdo v Bohuslavicích” a předseda Amatérské meteorologické společnosti – z.s..

Zdroj: Youtube

Na první pohled byl zřejmé, že se nejedná o Bohunku, protože čáp neměl žádný kroužek. Podle vzrůstu nevypadal ani na Bohdana. A především nepozdravil hnízdo tak, jak se na domácího čápa sluší a patří. Chvíli se rozhlížel po okolí a pátravě prohlížel oblohu. Něco se mu nezdálo, protože vzápětí zasyčel a zahájil odstrašování. Žádný další čáp se ale podle Tomáše Prouzy v záběru kamery neobjevil. Nakonec zanechal v hnízdě bílou čapí navštívenku a vydal se na další cestu. "Později odpoledne začalo vytrvale pršet a žádný další černobílý opeřenec se již neukázal. Nezbývá než čekat dál, ale nedělní návštěva zvyšuje naději, že přílet právoplatných majitelů hnízda neleží ve vzdálené budoucnosti," konstatuje Prouza. Není údajně kam spěchat, Bohdan s Bohunkou mají na přílet ještě spoustu času.

Situace v okolí

Jak to vypadá na hnízdech Trutnovska a Náchodska? "Nepočítáme-li po zimě vypuštěnou Zbojnici v Zoo Dvůr Králové, pak první bylo obsazeno hnízdo v Meziměstí 10. března. Už na něj dorazila i čápice. Jedná se mimochodem o rodné hnízdo Betynky. O osm dní později dorazil čáp do Vlčic. Jako třetí přiletěl 19. března domů slavětínský Slávek, který na Slávinku zatím ještě čeká. Před pěti dny se ukázal čáp ve Vrchlabí, partnerka už mu také dorazila. Jedná se ale o jinou čápici než v loňském roce, letošní totiž postrádá kroužek," popisuje Tomáš Prouza a doplňuje, že ve Chvalči a Bohuslavicích se objevili čápi zatím pouze dočasně.

Mapu čapích hnízd si můžete prohlédnout ZDE.

Celkem byl v tomto okamžiku na území Česka hlášen výskyt čápů na 253 hnízdech. V dalších dnech by měla rychle přibývat další obsazená hnízda.

Hnízdo na bohuslavickém komíně můžete sledovat živě ZDE:

Zdroj: Youtube