Paní Hana bydlí v Domě s pečovatelskou službou v Železném Brodě již několik let. „Moc se mi tady líbí, personál je vstřícný. S kamarádkama chodíme posedět do cukrárny. Ale to jsme si musely po silnici dávat pozor,“ vypráví osmdesátiletá žena.
Na nábřeží Obránců míru u Jizery v Železném Brodě totiž nebyl chodník. „Je až s podivem, že se tady nestalo žádné neštěstí. Na dvou místech, u dětského hřiště a u koupaliště, sice byly přes letní měsíce instalovány retardéry, ale z těch si třeba teréní auta nebo kamióny nic nedělaly,“ popsal Milan Malina, vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoje železnobrodské radnice.
Silnice, která vede na Podspálov je navíc vyhledávaná pro své umístění v krásném prostředí údolí řeky. „Lidé tam jezdí s kočárky, na kolech i na in–line bruslích, jiní běhají. V létě navíc dopravu zahustili i lidé, kteří jeli nebo šli na koupaliště. Za parných dní jich nebylo pár,“ doplnil Malina. Navíc nábřeží vede i k fotbalovému stadiónu. A zápasy místního A mužstva jsou v Brodě navštěvované. „Nábřeží je hodně frekventované. Už několik let jsme se snažili dosáhnout na nějaké peníze, aby se chodníky vybudovaly. Konečně se hlavně babičky a dědečkové dočkají,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu.
Přišly peníze
Díky dotacím, které město získalo ze Státního fondu dopravní infrastruktury, ve výši bezmála osmi miliónů korun nyní vzniká na nábřeží chodník, který propojí koupaliště, Dům s pečovatelskou službou, fotbalový stadión a část města Rafanda s centrem. „S trochou nadsázky říkám, že to bude brodská vycházková trasa, neoficiální pěší zóna,“ pousmál se Malina.
Od lávky do centra povede nový chodník po břehu řeky, od lávky směrem ke koupališti pak na straně druhé, přímo vedle fotbalového stadiónu. „U Jizery jsme museli zakomponovat opěrné gabionové zdi, na kterých vyroste zábradlí směrem k řece,“ popsal Malina.
Starý chodník
Podle pamětníků kdysi něco jako chodník vedle silnice existovalo. „Pamatuju se, že tam byly nějaké obrubníky a mezi nimi a silnicí byla vyšlapaná stezka. A po nábřeží rostly tuším topoly,“ popsal další z obyvatel Domu z pečovatelskou službou. Dnes není po topolech na břehu Jizery ani památka. Místo nich se tam hojně rozšířila invazivní škumpa.
Pracovníci firmy na zbytky nezpevněného chodníku také narazili. „Tahali jsme ze země obrubníky, skoro po celé délce od lávky k městu,“ popsal jeden z dělníků.
Nový chodník bude splňovat bezbariérové požadavky a bude dva metry široký.
Na trase mezi centrem a koupalištěm vznikají i dva osvětlené přechody. „Na letní měsíce po trase instalujeme alespoň dvě lavičky, aby si mohli starší lidé po cestě odpočinout. Na zimu je ale budeme uklízet,“ popsal Malina. Kompletní dokončení celé akce připadá na polovinu listopadu letošního roku.
„Jsem ráda, že se konečně chodník postaví. Přáli jsme si ho už dlouho. Teď se nám s holkama bude do cukrárny chodit parádně,“ rozplývá se paní Hana.
Hustá doprava
Na silnici po nábřeží Obránců míru lze běžně potkat maminky s kočárky nebo staré lidi, kteří se musí mnohdy složitě vyhýbat například i kamiónům.
Zdejší silnice druhé třídy totiž vede do Bozkova, kde sídlí firma provozující dopravu. Město již dlouhou dobu hledá možnosti, jak provoz na nábřeží alespoň zklidnit.
„Bojujeme o to, aby jsme tady mohli třeba snížit rychlost na čtyřicítku,“ posal Milan Malina.
Město se dříve snažilo provoz omezit s argumentací na nosnost mostků po trase, ty však vyhovují i pro kamiónovou dopravu.
Jan Sedlák