Někde se volí v restauraci, jinde v hasičárně, autodílně nebo na koupališti. V Žacléři třeba v klubovně Tělovýchovné jednoty Baník v Národním domě. Místo, kam chodí hrát šachisté nebo se scházejí turisté a další organizace, bude v očekávání, který z předvolebních tahů zapůsobil na voliče nejvíce. V horských oblastech jsou volební místnosti zpravidla na úřadech. Komise se po krkonošských kopcích s urnami většinou plahočit nemusí. „I když nemohu pochopitelně předjímat, co nás o volbách letos čeká, s přenosnou schránkou nikam do hor za voliči určitě nepůjdeme," říká tajemník Městského úřadu v Peci pod Sněžkou Michal Berger.

„Pokud bychom porovnávali volby krajské, parlamentní a komunální, tak jsou to právě ty krajské, které bývají nejjednodušší, co se týká zpracování výsledků. A také nejméně navštěvované," říká Martin Chrtek, vedoucí správního odboru a vnitřních věcí Městského úřadu Vrchlabí. „Po sobotní šestnácté hodině, tedy dvě hodiny po uzavření volebních místností, už míváme zpracované výsledky," dodává. A kdo je zpracovává? „Nejčastěji penzisté a studenti. Zájem o účast ve volebních komisích býval větší, ale s jejich složením nejsou problémy. Ekonomický efekt na lidi působí, hlásí se sami," připouští Chrtek. Třináct stovek pro účastníka volební komise je rozhodně příjemná odměna. Jejich členové se scházejí se hodinu před otevřením volebních místností, končí po součtu hlasů. Zatímco sestava z řad důchodců zůstává řadu let stabilní, u studentů se tváře během let obměňují.

Podobně jako při jiných volbách i při krajských dohlíží na průběh strážníci i státní policie. „Nepamatuji se, že bychom v průběhu voleb řešili někdy nějaké incidenty. Ale volební místnosti objíždíme a ptáme se členů komisí na průběh. Samozřejmě jsme připraveni i pomoct tam, kde to je eventuálně třeba. Například při rozvozu volebních lístků, kdyby někde chyběly a podobně," informuje šéf městských policistů v Trutnově Radek Svoboda.

Ve voletinské hospodě táhne víc Cimrman

Voletinská hospoda je ve velkém očekávání cimrmanovské hry Záskok, kterou příští pátek 14. října předvede Krkonošský divadelní spolek Lipany, na krajské volby se místní tolik netřásli. Vyhlížení prvních voličů trvalo skoro půlhodiny. „Na seznamu máme přes 340 voličů, dorazí sotva třetina," odhadovaly členky místní volební komise, které našly sídlo v salonku hospody. „Je pěkně, lidi jsou asi ještě v práci, ale kdoví, jestli vůbec přijdou. Ty krajské pro ně nejsou tak důležité, nepřikládají tomu zvláštní význam," rozebíraly situaci mezi sebou. „No a ještě taky hospoda má otevřeno až od čtyř, takže později se to třeba rozjede," přidaly s úsměvem další argument. Volný čas si krátily klábosením, ze kterého je vytrhnul nečekaný moment. Kolem třetí hodiny se objevili ve volebním prostoru tři voliči najednou a hned bylo co dělat. „Jdu splnit občanskou povinnost," halekal jeden z místních obyvatel v době, než se za plentou vystřídali další voliči. Jakmile na něj přišla řada, vhodil lístek do volební urny, rozloučil se a odcházel se spokojeným pocitem. A ve voletinské hospodě opět zavládl klid.

(br, jm)