Slavnostní odhalení dvou podmaleb proběhlo před pár dny. Jedna s motivem Nejsvětější Trojice je v Památníku obětem hor v Modrém sedle. Kapličce, podmalbě, lidem i horám požehnal vrchlabský děkan a katolický farář P. Jiří Šlégr a symbolicky tak v Modrém sedle obnovil požehnání P. Johanna Bortha z roku 1927.

Druhá podmalba s andělem strážným je na křižovatce cest u vrcholu Předního Žalého, kam při odhalení vystoupali poutníci od Jilemnice a Vrchlabí, Naplnili tak přání, s kterým Jan Nepomuk hrabě Harrach nechal kdysi postavit rozhlednu i hostinec: aby se německy mluvící lidé z Vrchlabska a česky mluvící z Jilemnicka, setkávali v přátelství a míru.

Michaela Macháčková (druhá zleva) se podruhé dostala do finálové desítky Miss Czech Republic, letos se stala Miss Supranational.
Dívka z Podkrkonoší má korunku z české Miss. Muž musí být inteligentní, říká

Další podmalby jsou u rozhledny Štěpánka, na Čertově hoře, na Kotelské vyhlídce nad Horními Štěpanicemi, u památníku lesnické exkurze nad Husími boudami, na Hanapetrově Pasece, u Zámečku nad Dolním Dvorem, na Liščí cestě u Zadních Rennerovek, Berghausu v Černém Dole, Krausových Boudách nad Janskými Lázněmi, Pražačce nad Horním Maršovem, Václaváku na Černé hoře, Cestníku a na Rýchorách.

Podmalby na skle je prastará výtvarná technika, která dřív nechyběla skoro v žádné krkonošské chalupě.

Výstava podmaleb na skle od jiné autorky, Jany Sojkové, je k vidění v Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou od 18. května do konce října.

Mohlo by vás také zajímat: Na nový dům pro nemocné s roztroušenou sklerózou se složilo dva tisíce dárců

Zdroj: Deník/Jan Braun