Máte na zahradě hromadu jablek či jiného ovoce a nevíte, co s nimi? Zavařenin a koláčů už máte plné zuby? Jednou z variant, jak zužitkovat přebytečné ovoce, je vyrobit z něj pálenku.

Jenže doma se pálit podle zákona nesmí. Proto je třeba využít služeb profesionální pěstitelské pálenice. Jedna z vyhlášených sídlí v Libčanech na Hradecku. O tom svědčí také fakt, že po dobu naší reportáže se v areálu vystřídala desítka vozidel s několik sty kilogramy jablek či hrušek.

Cesta ovoce do lahve je dlouhá

Ovšem cesta od ovoce až po tekutý nápoj v lahvi není úplně jednoduchá a hlavně je časově náročná. Ovoce se musí zvážit a pečlivě zapsat do smlouvy, kterou zákazník dostane.

Následuje proces kvašení, který při dobré teplotě trvá zhruba dva měsíce. „Na hrušky a jablka máme dvacetitunové nádrže,“ dodala Helena Podaná z Pěstitelské pálenice Libčany. Podle jejích slov je letos nejvíce švestek a hrušek. Jablek není mnoho, ale ta prý přijdou na řadu ještě v říjnu.
Pokud lidé chtějí nějakou namíchanou pálenku z více druhů ovoce, musí si přivézt vlastní kvas.

Kdo přiveze ovoce do pálenice v těchto dnech, hotovou pálenku bude mít zhruba v lednu. Lidé si svoje zboží mohou vyzvednout až do 30. června. Za litr pálenky z vlastního ovoce zaplatí konzument 150 korun.

Vloni se podle Heleny Podané vypálilo pouhých 3800 litrů, ale pokud je dobrá sezona, tak se pálenice v Libčanech zastaví až u deseti tisíc litrů.

Chtěl vypálit řepu

Obecně se dá vypálit všechno, ale podle zákona se může destilovat pouze ovoce. „Přišel k nám pán, který chtěl udělat pálenku z řepy. Museli jsme ho odmítnout. Jeden zákazník chtěl vypálit jahody, ale v malém množství je nemůžeme přijmout. Pokud by měl tři sta litrů kvasu, pak bychom z nich pálenku bez problému udělali,“ vyprávěla Helena Podaná.

A kolik vlastně potřebujete ovoce na litr pálenky? To je různé u každého druhu. Například u švestek je potřeba 8 až 13 kilogramů, u jablek 11 až 16 kilogramů a u hrušek dokonce 13 až 18 kilogramů. Záleží na zralosti ovoce a jeho cukernatosti. Právě z cukru během kvašení vzniká ethanol a oxid uhličitý.

„Všechno je jištěné, takže zákazník nemusí mít starost, že by se něco pokazilo. Jakmile by se objevil problém, automatika proces vypne,“ ubezpečila Helena Podaná.

Možnosti pěstitelské pálenice

Pěstitel si doveze vlastní kvas. Může být přítomen celému procesu pálení nebo se s obsluhou dohodne na termínu vypálení a odběru pálenky. Z důvodu provozu destilačního kotle je však nutné dodat minimálně 200 až 300 litrů kvasu. Je možné, aby se více pěstitelů dohodlo na smíchání kvasů na toto množství.

Další možností je, že si pěstitel doveze čerstvé zralé ovoce. Palírna je vybavena na drcení, lisování a kvašení ovoce. Kvašení probíhá pod odborným dohledem tak, aby kvalita kvasu, a tím i vyráběná pálenka měly co nejlepší jakost a zároveň byla dosažena maximální výtěžnost z dovezeného ovoce. Palírna zpracovává všechny druhy ovoce až do naplnění instalovaných kvasných prostor.

Jan Pruška