Meteorologická stanice v Peci pod Sněžkou včera odpoledne, 12,5 stupňů. Labská bouda 8,5 ºC, Svatý Petr Pláň 12,3 ºC. A pak, že do jara zbývají ještě dva týdny.

„Ani nepotřebujeme bundy, sluníčko krásně hřeje. Na sněhu je to samozřejmě znát ale celkově je to bezva. Nejsme žádné velké lyžařky a alespoň se trochu opálíme," neskrývala spokojenost Karolína Vaňková z Prahy, které tu se sestrou Josefínou trávila do včerejška prázdniny.

A budou mít kde lyžovat ti, které jarní volno čeká až příští týden? Velká střediska mají relativně sněhu dost.

„Podmínky ve Špindlerově Mlýně jsou dobré, předpokládáme, že se bude lyžovat minimálně do konce března a když to půjde, tak i v dubnu. Aktuálně máme na sjezdovkách 40 50 centimetrů technického sněhu. Zvláště v dopoledních hodinách je pak díky slunečnému počasí pobyt na svazích příjemný," říká ředitel zdejšího skiareálu Čeněk Jílek. „A protože už je jarní počasí, vyjdeme vstříc návštěvníkům a ceník s levnějším lyžováním nabídneme o týden dříve, tedy 17. března," dodává Jílek.

Počasí si ale svou daň vybírá. Večerní lyžování museli ve Špindlu omezit na čtvrtek až sobotu, na Protěži v Janských Lázních skončilo úplně. Vydat se lze na Javor do Pece pod Sněžkou. Naposledy byla včera v provozu Ski Tour, rolby na trasu Černá hora Pec už nevyjedou.

Pod sněhem jsou i sjezdovky v Harrachově. Obě lanovky jedou, večer se dá vyrazit na vlek Dopplik. Navíc od dnešního dne začíná postupné snižování cen. Každý týden o 7 procent. V plném proudu jsou také práce na úpravách mamutího můstku. Největší událost letošního roku, mistrovství světa v letech na lyžích začíná již ve čtvrtek.

V blízké Rokytnici nad Jizerou je ale další lyžařský provoz na vážkách. I když sem o víkendu přijelo kolem 1400 lidí. „Na některých místech je na sjezdovkách už bláto, ale při celkové opatrnosti se jezdit dá. Kdyby nebylo tolik lidí, asi bychom už skončili. Dva tři dny ale ještě určitě pojedeme," informoval ředitel areálu, Jiří Krtička.

Ani běžkaři nejsou ještě nuceni ukončit sezónu. Na Černé hoře je k dispozici čtyřkilometrový upravený okruh, vyrazit lze i na Horní Mísečky. Tam jsou upravené obě svážnice a závodní okruhy až po pětku.