Mapa republiky přitahuje odborníky řadu let. Nejpřesnější možná data získávají s použitím technologie GPS i dronu. Zaměřují tímto způsobem terén bez sněhu i se sněhovou vrstvou a vzájemně se porovnávají.

Mapou republiky se nazývá sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Přestože leží na jižním svahu, který odtává nejdříve, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších. Důvodem je modelace terénu a větrné proudy anemo-orografického systému Bílého Labe, které zde pravidelně ukládají obrovská množství sněhu. Sněhová vrstva pak dosahuje mnohametrové výšky.

Sněhové pole známé jako Mapa republiky na úbočí Studniční hory ve východních Krkonoších.
Roztálo sněhové pole Mapa republiky. V dubnu tam bylo až 9,5 metru sněhu

Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí, posléze odtává Slovensko, až nakonec zůstávají střední Čechy. Charakteristického tvaru sněhového pole si všimli turisté a začali mu přezdívat Mapa republiky. Protože se nachází v klidovém území národního parku, pěšky se přímo k ní návštěvník hor nepodívá. Dobře viditelné je ale od Chalupy na Rozcestí nebo z cesty mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor v sedle mezi Luční a Studniční horou. Díky svému charakteristickému tvaru a barvě je vidět i z dalekého Podkrkonoší.

Horolezectví je na území KRNAP zakázané, výjimkou jsou například Hnědé skály ve Strážném.
V Krkonoších se objevily nelegální horolezecké cesty