„I u malých zakázek, které nepodléhají zákonu, budou muset být minimálně dvě nabídky," uvedla. Když se nejméně dvě nabídky nesejdou, radnice soutěž zruší.

Do podmínek nové směrnice si ale radnice zároveň dá, že ve výjimečných případech nemusí toto pravidlo platit. „Měli jsme letos například opravu na hradu Valdštejn. Přihlásila se jediná firma, se kterou jsme ale měli z minulosti dobré zkušenosti. Na hradu dělala dvě velké akce, navíc nabídla dobrou cenu, Kdybychom postupovali podle těchto pravidel, nestihli bychom termín pro dotaci a letos by oprava nebyla," řekla starostka.

Vnitřní směrnici pro zadávání zakázek malého rozsahu mají ve čtrnáctitisícovém Turnově osm let. Platí i pro městské organizace. Při ceně nad 90 tisíc korun musí oslovit minimálně pět firem, pro akce nad 400 tisíc platí obdobná pravidla jako u zakázek, na něž se vztahuje zákon.

Jeho přísnější novela platí od dubna. Zadavatelé teď musí zveřejňovat na webu všechny zakázky nad jeden milion v případě služeb a od tří milionů u stavebních prací. U zakázek nad půl milionu musí být veřejné i smlouvy.