Hrozba sesuvů skalních stěn je v Krkonoších stále aktuální.

Může potkat jakéhokoliv řidiče, který míří do lokalit, jejichž silnice takové svahy lemují. Proto je vítaná každá naděje na změnu. Radovat se nyní mohou řidiči, kteří často jezdí do Malé Úpy. Mezi Temným Dolem a Pomezními boudami dojde k zabezpečení několika úseků. Královéhradecký kraj na práce uvolní více než 4,5 milionu korun. Silnice druhé třídy je v jeho gesci.

„Je třeba tam zabezpečit tři úseky. Dva ještě letos na podzim, třetí na jaře. Od prvního září začne stabilizace skalních svahů nejprve v úseku Pod Jedničkou a Úvoz. Práce mají skončit v říjnu," říká náměstek hejtmana a radní pro dopravu Karel Janeček. Řidiči se na trase musí připravit na omezení.

Dopravu, kterou v místech sanací mají řídit semafory, bude svedena jen do jednoho jízdního pruhu. Celková uzavírka hrozí maximálně na dobu v řádu hodin, a to v momentě, kdy stavaři budou překopávat silnici v úseku Úvoz.

Dost za sebou

„Tahle horská trasa už toho má dost za sebou. Před lety tu řádil přírodní živel, který smetl v zalesněných stráních vše, co mu přišlo do cesty. Pak se tady zase sesunula sněhová lavina na autobus. Myslím, že každé zlepšení všichni návštěvníci uvítají," míní jeden z řidičů, kteří komunikaci často využívají.

Některé vzrostlé stromy kolem silnice padnou. Pro dobro věci je třeba odstranit i ostatní dřeviny a zvětralinu, zmizí nestabilní skalní prvky. Skalní stěny se obléknou do kotvených záchytných sítí a ocelových svorníků.

S podobným zabezpečením skalních svahů jsou na Trutnovsku již několikaleté dobré zkušenosti.

Už před pěti roky se zahalil do sítě, a zpevňovací kúrou prošel například skalní masiv u mostu v Havlovicích. Důležitou práci tam tehdy odváděli i zkušení horolezci. Bez pozornosti nezůstal ani turisticky a dopravně velmi exponovaný úsek, silnice z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. Jde o jedinou přístupovou silnici do největšího krkonošského střediska. I jí je v posledních letech z Královéhradeckého kraje věnována z hlediska zpevňování skalních svahů velká pozornost. A péče o ni bude pokračovat postupně i v následujících letech.