Památkáři do konce května letošního roku chtějí dokončit obnovu střešní krytiny a krovů na takzvaném Cavalierhausu za zhruba 7,5 milionů korun, další opravy jsou závislé na získání peněz. ČTK to řekl ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) pro Královéhradecký kraj Oldřich Pešek.

Záměr postupné obnovy památkáři zpracovali v letech 2008 až 2009, celý projekt je rozdělen do několika etap. „Cílem obnovy je oživení všech objektů v areálu Babiččina údolí. V Panském dvoře by mohl například fungovat okrasný statek, který by lidem ukázal hospodaření v Ratibořicích na přelomu 19. a 20. století,“ řekl Pešek. Památkáři však chtějí nejdříve zajistit střechy všech budov, z nichž některé jsou v havarijním stavu.

Objekty Panského dvora jsou nyní uzavřené a lidé je míjejí cestou k ratibořickému zámku či k dalším udržovaným objektům. „V rámci mezinárodního dne památek plánujeme na 17. dubna mimořádné zpřístupnění areálu Panského dvora, aby lidé měli možnost udělat si obrázek o stavu objektů,“ řekl Pešek.

Památkově chráněný Panský dvůr a další nemovitosti vlastnila původně společnost Podzámčí, která skončila v likvidaci, poté budovy koupil za necelých 15 milionů stát. Zahájení oprav komplikoval spor, kterým se potomci šlechtického rodu Schaumburg-Lippe domáhali vydání staveb a pozemků. Jejich dovolání však odmítl Nejvyšší soud.