Kontroverzní jednání odstartovaly návrhy, které vznikly po vyhodnocení ekonomiky odvozu a likvidace odpadků v patnáctitisícovém městě. Podle starostky totiž odvoz odpadků město přijde na 840 korun za každého občana, který však dosud platí na ročním poplatku jen pětistovku. Město tak doplácí pět a půl milionu korun.

Zvýšením poloviny rozdílu, v návrhu 660 korun, by tak město uspořilo 2,5 milionu, které by mohlo věnovat jinam. „Porovnávali jsme vše s republikovým průměrem i s praxí některých okolních měst a dospěli jsme k navržené částce. Ta se bohužel setkala s kritikou opozice a vzhledem k tomu, že se někteří koaliční zastupitelé nedostavili, schválena nebyla," vysvětlila Maierová. Podle ní totiž část oponentů chce počkat na příští rok, kdy se bude projednávat celková koncepce financování likvidace odpadů v regionu Českého ráje. Jiní namítali, že růst současných daní už překračuje hranice sociální únosnosti některých jednotlivců a skupin a vybírat stejně nepůjde.

Kritice některých zastupitelů se nevyhnulo ani hospodaření Technických služeb města. „Na nás se valí úsporná opatření z vedení státu a my jsme poslední, kteří to ovlivní," bránila se starostka. Občané však veskrze namítají, že oni nemohou čelit vládním návrhům opatření. K tomu účelu volili své městské zástupce.

Navíc tento problém se netýká jen Turnova, ale naprosto všech podobných obcí a měst. „Toto nemůže se státními orgány řešit občan, ale prostřednictvím vedení obcí a měst jejich zastupitelé, které si lidé k tomu účelu zvolili," zaznělo na tiskové besedě. Lidé však na internetu vedení města vyčítají financování jiných zakázek, které považují za předražené. To je podle nich důvodem toho, proč pak neustále předkládá návrhy na zdražování svozu odpadků, odběru pitné vody či daní z nemovitosti.

Otakar Grund