„Za pětistupňového mrazu musíme nejméně týden stříkat i dvakrát v noci,“ přibližuje přípravu ledu na tanvaldských tenisových kurtech Petr Němeček. Plocha určená rekreačnímu bruslení, bez mantinelů, ale se základním osvětlením, nahradila bývalé kluziště, které muselo ustoupit výstavbě supermarketu. Bruslí se každý den od 9 do 12 hodin a od 14 do 17.30 hodin.

V Lučanech je přírodní kluziště tradicí, kterou drží místní hasiči. Na školním hřišti vzniká každoročně plocha 15 x 25 metrů, která slouží jak žákům pro tělocvik, tak veřejnosti. „Led udržujeme každý den. Uklízíme a v noci stříkáme,“ řekl Ota Kocourek. Na kluziště je volný přístup, bruslí se až do 21 hodin.
I v Janově plochu připravují a starají se o ni místní hasiči, každoročně vzniká na volejbalových a nohejbalových kurtech.

Zřizovatelem je obecní úřad, který hradí náklady na provoz. „Kluziště je veřejně přístupné, nikdo nic neplatí. Bruslit může přijít každý, jezdí se až do 20 hodin,“ uvedl velitel zdejších hasičů Radek Nagy. Led na starém asfaltovém hřišti u kulturního domu je v Koberovech veřejně přístupný bez placení vstupného. Osvětlení umožňuje bruslit až do večera.

„Náklady na osvětlení hradí obecní úřad,“ informoval místostarosta Jaroslav Cvrček. Přírodní led měl letos premiéru v Zásadě. Na tréninkovém fotbalovém hřišti vznikla plocha 30 x 20 metrů s metrovými mantinely.