Prohlédnout si běžně nepřístupné památky, poslechnout si známou kapelu nebo si prohlédnout nádražní depo. Tak vypadaly Dny evropského dědictví.

Předzvěstí hlavního programu bylo otevření galerie trutnovských starostů. Celkem třicet portrétů je nainstalováno v historické budově na Krakonošově náměstí. S muži, kteří spravovali Trutnov od roku 1850 po současnost, se veřejnost může seznámit ve stručných životopisech. Každý portrét doplňuje i starostův podpis.

„V minulosti už Trutnov galerii starostů měl. Některé z obrazů máme v muzeu. Jak vidíte, nepodařilo se ale podobizny některých starostů najít," vysvětlil na úvod ředitel muzea Podkrkonoší Vlastimil Málek. Výstava mapuje skutečně všechny roky. Proto tu nechybí ani představitelé z dob okupace nacistickým Německem i komunistického režimu. „Patří k historii města, a proto tu mají také své místo. To však nebyli starostové, ale zástupci říše nebo předsedové. Doufejme, že teď už naše město bude mít jen starosty. Nebo starostky," uvedl současný nejvyšší muž Trutnova, Ivan Adamec.

„Výstava se stane natrvalo součástí interiéru zasedací místnosti trutnovské Staré radnice jako historického symbolu trutnovské městské správy," sdělila Veronika Svobodová, tisková mluvčí města.

Protože zasedací místnost není běžně přístupná, měli občané možnost si výstavu starostů prohlédnout během víkendu. Vystavena tu byla také kronika města včetně rozsáhlé fotodokumentace. Vlastní Dny evropského dědictví zahájil starosta Ivan Adamec na Krakonošově náměstí. Připomněl, že město Trutnov se snaží věnovat péči o památky systematicky. „Vynaložili jsme na opravy asi sto milionů korun. Nejedná se pouze o velké akce, ale zrekonstruovali jsme řadu kapliček nebo válečných hrobů," připomněl starosta Adamec.

Tradičně se natírala na bílo deska, připomínající válku 1866. „Po letech se vrátila na své původní místo," připomněl starosta Ivan Adamec. S velkým ohlasem se setkal koncert orchestru The Tap Tap z Jedličkova ústavu, který uzavřel první část Dnů evropského dědictví .