Za současného, opravdu katastrofálního stavu lesní cesty bez asfaltu, která do jedinečné lokality z Radvanic kolem hřbitova vede, je to z hlediska návštěvnosti skoro vždycky věštění z čarodějné koule. Cesta je doslova nemocná řadou výmolů, o asfaltovém povrchu si místní mohou nechat jen zdát. Když je pěkné počasí a dobrá předpověď, jde však docela o jistotu. A pokud meteorologové hlásí brutální opak? Na to vše musí myslet všichni, kteří boudu, nazývanou mezi místními Řehačka, provozují. V téměř sedmi stech metrech nad mořem… Jsou to činovníci zmíněného Klubu českých turistů.

Zrovna uplynulý víkend však dokázal, že když se chce a přeje Krakonoš, jde všechno. „Je to skoro jako dělat z prdu kuličku,“ smál se za provozovatele z Klubu českých turistů Petr Skala. Organizace v celé zemi letos slaví 130 let existence. I tady, na Řehačce, se kromě připomínek historie, snaží uspět komerčně, aby turistická ubytovna a restaurace zůstala. Jestřebí bouda proto o jarním víkendu nemohla zůstat stranou sezónního dění. Provozovatelé vyzkoušeli, jestli i v začátku exponovaného šlapacího období nalákají programem hosty. A povedlo se. Jen na loutkové divadlo akce Loutky na Řehačce, v režii úpických divadelníků, dorazilo během sobotního odpoledne, i ve večerním představení, víc než šedesát lidí. „To je moc fajn, když se o něco snažíme a takhle hezky to vyjde,“ komentoval Petr Skala.

Na večerní koncert hudebníka Pepy Lábuse, rodáka z Trutnova, zavítalo potom v sobotu večer kolem stejného počtu posluchačů. Na Jestřebí boudě muzikant, jindy vystupující s kapelou Pepa Lábus a spol. nebo s Pražáky v kapele Totem´s, zahrál veřejně sólově po mnoha letech. Jeho slova: „Zahraji vám písničky, které hraji s kapelou, ale i ty, které jsem se svou kapelou nikdy nehrál. To jsou většinou ty starý…,“ vnesla do mnoha uší přítomných neodbytnou, ale příjemnou nostalgii a vzpomínky. Skladatel, textař, interpret, a také známá tvář Rádia Beat, posluchače na Řehačce nadchl. Návštěvníci, mezi kterými se objevili někteří turisté dokonce až z Ostravska, si vytleskali několik přídavků. Dvoudílný recitál Pepy Lábuse, stejně jako úpické divadelní představení, dotáhly na Brendy život.