„Všichni psovodi i jejich psí kolegové jsou specializováni na pátrání v lavinách a plošné vyhledávání, někteří mají i atesty na práce v sutinách. V průběhu noci se konala v rámci výcviku celonoční pátrací akce. Vyhledávání pohřešované osoby jsme připravili tak, aby se účastníci tréninku při akci pohybovali především s pomocí satelitní navigace GPS,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Dodal, že psovodi se zvířaty musejí být perfektně připraveni okamžitě zasáhnout v případě lavinové nehody nebo pátrací akce.

Na tento den připravili instruktoři závěrečné zkoušky, mimo jiné i z technických disciplín. Jednou z nich je vyhledání a následná záchrana paragladisty, který při dopadu uvízl v koruně stromu.Ve středu a ve čtvrtek pak proběhl výcvik v plošném vyhledávání, kdy například ve vymezeném prostoru dvoučlenné hlídky pátraly po figurantech.

„Celý kurz zakončíme předáním certifikátu o kvalifikaci těm, kteří úspěšně složí zkoušky. Jsem přesvědčen, že to budou jako vždy všichni účastníci, protože naši psi jsou vycvičeni skvěle a psovodi jsou skuteční profesionálové,“ řekl náčelník HS Krkonoše Adolf Klepš. Dodal, že na průběh a kvalitu celého výcviku dohlíží hlavní rozhodčí a instruktor z řad Policie ČR.

(tz, jm)