V žádné z pětašedesáti obcí neklesla účast pod 10 procent. Nejméně hlasů se sešlo ve Svojku, 11,81 procenta, pomyslné druhé místo patří Levínské Olešnici, kdy byla účast jen o procento lepší.

Naopak v Troskovicích s obálkami dorazilo 42,39 procent obyvatel, téměř ke čtyřiceti procentům se dostali i v Roztokách u Semil (38,3). Nad 30 procent se účast vyhoupla ještě v Klokočí.

V okresním městě ale účast jen lehce překročila sedmnáctiprocentní hranici. Ze sedmi tisíc registrovaných voličů jich hlas odevzdalo jen 1200.

Jeden hlas byl někde i za dvacet procent

Region je sice s volební účastí nad republikovým průměrem, ani tady ale ve volebních místnostech tlačenice nebyly. Obec Levínská Olešnice měla druhou nejhorší účast v okrese, 12,46 procenta. A v okrsku Žďár se dostavilo jen pět voličů. „Tři přišli v pátek, dva v sobotu. Luštili jsme křížovky, četli noviny, každý se nějak zabavil. Sčítání pak zabralo čtvrthodinku a bylo hotovo," popsal jeden z členů komise, Stanislav Votoček. Bodovaly tu tři strany a při tak nízkých počtech stačily Pirátům 3 hlasy k 60 % podílu. Jen málokde v republice zřejmě takový zisk překonali.

V Bukovině u Čisté zase mají dalece nejnižší počet platných odevzdaných hlasů, jen 86 procent. Běžná je při tom úspěšnost 98 – 100. Při nízké účasti 29 lidí k tomu ale stačilo vyřadit 4 obálky.

Farský je zklamaný

Poslanec parlamentu za Liberecký kraj a semilský starosta Jan Farský je z nízké účasti zklamaný. „I nevolit je ovšem volba. Je smutné, že se občané vzdávají možnosti cokoliv ovlivnit. Demokracii je stále potřeba hlídat," řekl včera Deníku. Za kladné naopak považuje nejen úspěch své domovské koalice TOP 09 a STAN, ale také to, že se do europarlamentu dostali odborníci. „Mně je nejblíž kolega Stanislav Polčák, který vedle mě doteď seděl v parlamentu. Vím, že je to tahoun a jako právník bude v Česku chybět. Na druhou stranu je pozitivní, že pokud se včas a správně projedná v Bruselu legislativa, kterou nám pak Evropa předkládá, bude to jedině dobře.

Kvalitní zákony mohou i vylepšit pohled české veřejnosti na Evropskou unii," komentoval Farský a doplnil, že úspěch jeho koalice znamená i jistou vzpruhu po půlročním působení v české opozici.