V Libereckém kraji si do konce loňského roku nevyměnilo řidičský průkaz 10.059 lidí, což je 17,7 procenta.

Ze statistiky ministerstva dopravy vyplývá, že nejvíc nezodpovědných řidičů je na Liberecku. „Svou zákonnou povinnost tam do konce prosince nesplnilo 4215 lidí, což je 21,06 procenta. V tomto čísle jsou ale i motoristé senioři, kteří už autem vůbec nejezdí a o jeho výměnu nestojí," řekla mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová.

Za jízdu se starým průkazem hrozí od Nového roku pokuta až 30 tisíc korun. Zájem o výměnu řidičských průkazů proto v závěru roku výrazně vzrostl.

Zatímco v průměru se během roku v kraji měsíčně vyměňovala necelá tisícovka průkazů, v prosinci jich úředníci vydali 4795. V Liberci zažil magistrát největší nápor 30. ledna, kdy úředníci odbavili rekordních 474 žadatelů, kteří si přišli podat žádost o výměnu průkazu nebo si vyzvednout hotový doklad. Aby radnice uspokojila zájem žadatelů, musela dokonce stáhnou z dovolené jednu úřednici. Velký nápor zažili liberečtí úředníci i v prvních dnech letošního roku, teď už se ale u přepážek fronty netvoří.

„V lednu a pravděpodobně i v únoru budeme nesplnění termínu zákonné výměny řešit u přepážek domluvou. To ale platí pouze pro poslední výměnu a neplatí to v případě, že byl řidič přistižen s neplatným řidičským průkazem za volantem," řekl vedoucí libereckého odboru dopravy Pavel Rychetský. Od března by ale podle něj i hříšníci, kteří si přijdou vyměnit řidičský průkaz, měli u přepážek počítat s finančním postihem. Povinná výměna se týká průkazů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. Podle ministerstva dopravy jich v celé zemi zbývalo na konci roku vyměnit ještě 201.495. V Libereckém kraji byli nejdisciplinovanější motoristé na Semilsku. V Semilech zbývalo na konci roku vyměnit pouze 539 průkazů, což bylo jen 14,31 procenta. Naopak nejhorší jsou z tohoto pohledu řidiči na Novoborsku, kde si do konce roku nevyměnilo řidičské průkazy 551 lidí, což je 21,42 procenta.