Z iniciativy Nemocnice Vrchlabí, vlastněné od léta společností Penta Hospitals, přichází na české hory významná novinka. Ve Skiareálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně, který v uplynulé zimní sezoně navštívilo přes půl milionu lyžařů, bude zajištěno přímo na svahu akutní ošetření v případě zranění.
Buduje se Medical Point, stanice první pomoci, která najde místo přímo na dojezdu černé sjezdovky. Jedná se o komplex mobilních buněk, kde se nachází plně zařízená ambulance s vybavením k poskytování první pomoci zraněným lyžařům a snowboardistům. Během dne bude hlídkovat přímo na sjezdovce Medical Patrol, zdravotnická patrola, připravená okamžitě zasáhnout.

„Cílem této služby je ve spolupráci s Horskou službou poskytnout kvalitní, rychlou a maximálně profesionální pomoc všem na sjezdovce. A tím zvýšit bezpečnost při lyžování," řekl ředitel Nemocnice Vrchlabí Luděk Pelikán.

Na sjezdovce ve Špindlu bude hlídkovat lékařská patrola

Ve Skiareálu Svatý Petr má zimní sezona oficiálně začít v sobotu 10. prosince tradičním Ski Opening, nicméně s ohledem na aktuální počasí se může stát, že první lyžaře přivítají ve špindlerovském středisku již dříve.

„Od středy intenzivně zasněžujeme. Děláme vše pro to, aby se mohlo začít lyžovat co nejdříve, alespoň v horních partiích," popsal aktuální situaci ve Svatém Petru René Hroneš, obchodní ředitel Skiareálu.

Se začátkem sezony návštěvníci zaregistrují zvýšenou lékařskou péči. Na dojezdu černé sjezdovky roste Medical Point, plně vybavená terénní ambulance. „V této stanici první pomoci bude personál Nemocnice Vrchlabí, ve spolupráci s kolegy z Letecké záchranné služby. Všichni zdravotníci jsou dobře jazykově vybaveni kvůli řadě cizinců, kteří naše nejvyšší hory každoročně navštěvují," upřesnil Luděk Pelikán, ředitel Nemocnice Vrchlabí. „Cílem Medical Pointu je co nejrychleji zhodnotit stav pacienta a zajistit mu co nejrychlejší a nejkomfortnější přepravu do zdravotnického zařízení, s eliminací zbytečných překladů. Lékaři i sestry jsou profesionálové ve svém oboru, všichni mají praxi v urgentní medicíně nebo chirurgii," zdůraznil Pelikán, zároveň šéf Penta Hospitals.

Přímo na svahu potkají lyžaři lékařskou patrolu, která tam bude během dne hlídkovat. „Medical Patrol je zdravotník, který lyžuje na sjezdovce a má za úkol být opatrovníkem všem návštěvníkům Skiareálu Svatý Petr, které potká úraz nebo náhlá změna zdravotního stavu přímo na sjezdovce. Tuto službu poskytuje jak lékař, tak zdravotní sestra. Jejich nasazení do služby se odvíjí od počtu návštěvníků v dané období," vysvětlil ředitel Nemocnice Vrchlabí.

Skiareál takovou novinku velice vítá a má v úmyslu ji rozšířit i na další sjezdovky. „Posune to službu a bezpečnost lyžařů o pořádný kus dopředu. Lékařské ambulance přímo pod svahem bychom chtěli postupně zavést i na Medvědín, Hromovku a další části střediska," řekl René Hroneš ze Skiareálu Svatý Petr.

Jan Braun