„Letos poprvé není tváří akce dítě po amputaci nebo narozené bez končetin. V názvu benefice není ani žádné jméno, protože na vrchol Sněžky vyrazíme hned pro tři roztomilé děti. Pro tři holčičky, pro tři sestry, pro trojčátka,“ říkají zakladatelé NF KlaPeto Kateřina Klasnová a Jaroslav Petrouš. Amálka, Žofinka a Viktorka Hráčkovy přišly na svět před čtyřmi lety s porodními váhami kolem půl kilogramu. Svůj život si doslova vybojovaly po náročných operacích a pobytech v různých neonatologických centrech, ale zdravotní následky si ponesou po celý život. Všechny tři mají dětskou mozkovou obrnu. „Aby se jednou mohly postavit na vlastní nohy, potřebují peníze na pravidelné neurorehabilitace, které nehradí pojišťovny. Rodiny s jedním handicapovaným dítětem na ně těžko shání finance, v případě rodiny Hráčkových se náklady násobí třemi. Sháníme pro ně proto čtvrt milionu korun, další vybrané peníze pomohou opět desítkám ostatních těžce zdravotně postižených dětí“, vysvětluje Klasnová s Petroušem.

Pochod se uskuteční trasou přes Obří důl. Oficiální start je proto od Kapličky v Obřím dole, asi hodinu chůze od centrálního parkoviště v Peci pod Sněžkou, odkud vyrazí amputář a několikanásobný mistr České republiky v hodu diskem Jaroslav Petrouš. Jako tradičně se k němu připojí další handicapovaní a cestu na Sněžku symbolicky otevře vládce hor Krakonoš.

„Letos se stejně jako loni nebude konat žádný oficiální program ani HandicapFest. Přesto věříme, že akce přiláká dost našich příznivců, kteří s námi chodí již pravidelně pro dobrou věc. Celá akce je hlavně o překonávání bariér a o pomoci handicapovaným dětem,“ dodává Petrouš.

Na podporu trojčátek a dalších handicapovaných dětí se koná veřejná sbírka. Přispět lze jakoukoliv částkou na transparentní účet číslo: 2001375049/2010 (Fio). Pomoci lze také zakoupením benefičního trika, které nadačnímu fondu dodal partner projektu společnost Mafini. Obrázek letos namaloval malíř Karel Jerie. „Většina trik se letos už prodala, ale některé velikosti budou ještě k sehnání na našem stánku v Peci pod Sněžkou,“ uzavírá Klasnová.

Za uplynulých osm ročníků se Nadačnímu fondu KlaPeto podařilo vybrat více než osm milionů korun, které pomohly desítkám těžce zdravotně postižených dětí.