Chlapeček přežil, ale přišel o ruku a nohu. Letošní charitativní výstup na Sněžku bude proto věnován právě jemu. Tradiční dobročinná akce, jejímž duchovním otcem je handicapovaný atlet, mistr ČR v hodu diskem a oštěpem, Jaroslav Petrouš, se uskuteční 26. května.
Rok a půl starý Matyas Sivak z Bezdružice dostal jako malé miminko vysoké teploty, ale i když byl ve špatném stavu, poslal lékař na pohotovosti rodiče s dítětem domů. Po návratu však Matýsek zkolaboval, a než pro něj přiletěl vrtulník, musela ho rodina laicky resuscitovat. Zánět v organismu se rozjel naplno, Matýskovi začaly selhávat orgány a lékaři dávali rodičům jen desetiprocentní naději na přežití.

Chlapeček se ukázal jako bojovník a zůstal naživu. Jenže s trvalými následky. Kvůli ucpávání cév přišel o ruku a o nohu, po dlouhém kómatu má poškozený mozek a zatím není jasné, zda není zasažen i zrak a sluch.

Rodiče dodnes nevědí, co přesně se Matýskovi stalo. „Nikdo nám to neřekl. Myslíme si, že chyba byla hned u toho prvního doktora,“ myslí si rodiče. Podali na lékaře trestní oznámení, ale podle posudku údajně chybu neudělal. A na soud si rodiče netroufají kvůli financím.

Už v nemocnici navrhovali lékaři rodičům, aby malého raději dali do ústavu. Ti na to ale nepomysleli ani na okamžik. Od začátku se snaží s Matýskem pracovat a radují se z každého malého pokroku. „Chceme jim touto akcí umožnit, aby mohli s Matýskem dál pravidelně cvičit a rehabilitovat a pořídili mu potřebné kompenzační pomůcky,“ vysvětluje spoluzakladatelka Nadačního fondu KlaPeto, který výstup na Sněžku pořádá, Kateřina Klasnová.

Letos se výstup koná už pošesté. Prvotním impulsem ke vzniku akce se stal boj Jaroslava Petrouše s vlastním hendikepem. „Necelé dva roky po amputaci levé nohy nad kolenem jsem se rozhodl vyjít na nejvyšší českou horu,“ říká sportovec. Tak se zrodil nápad na pomoc postiženým a jeho organizace se ujal Nadační fond KlaPeto. Prvním dítětem, jemuž společný výstup na Sněžku pomohl, byla malá Simonka, která přišla kvůli onkologickému onemocnění o nožičku.

„Z bláznivého nápadu se zrodila tradiční charitativní akce, která rok od roku láká stále více lidí, a především se nám každý rok daří vybrat více peněz pro handicapované děti,“ říká Petrouš. Loni se sešlo na Sněžce dva a půl tisíce účastníků a podařilo se vybrat více než 1,2 milionu korun celkem pro dvacet dětí. „Všichni, kdo přispějí, se mohou na stránkách www.klapeto.eu a facebooku dočíst, na co byly peníze použity,“ říká Petrouš.

I pro tento ročník jsou vyrobena speciální benefiční trička s logem projektu „Na Sněžku pro Matýska“, která jsou k zakoupení na www.klapeto.eu. Koupí trička za 200 korun můžete v den výstupu využít lanovku na Sněžku a zpět zdarma. Lidé mohou přispět také libovolnou částkou na transparentní účet 2200692979/2010.