Třetí ročník charitativní akce Výstup na Sněžku se koná v sobotu 30. května, a už teď vše nasvědčuje tomu, že výtěžek určený pro děti po amputaci končetin bude rekordní. Nadační fond KlaPeto exposlankyně Kateřiny Klasnové a paralympionika Jaroslava Petrouše pořádá letošní benefici pro osmiměsíčního Vojtíška Měska z Prahy, kterému museli třetí den po porodu amputovat obě nožičky nad kolenem.

Zbude i pro další handicapované děti

„Díky obrovské solidaritě lidí a také tomu, že všichni děláme tento charitativní projekt bez nároku na honorář, vybereme letos nejvíce peněz. Již nyní se částka na transparentním účtu blíží půl milionu korun," informovala Deník spoluzakladatelka fondu, bývalá poslankyně Kateřina Klasnová.

Při premiéře v roce 2013 byla hlavní tváří benefice čtyřletá Simonka Smutná z Kobylnice u Mladé Boleslavi, která přišla o nohu kvůli rakovině a podařilo se vybrat 414 167 korun. V loňském roce, kdy se na Sněžku šlo pro dvanáctiletého Petra Januše z Trutnova také po amputaci kvůli rakovině, se částka vyšplhala na 327 093 korun. Získané prostředky byly následně použity i pro další postižené děti.

„Hlavní tváří naší letošní akce je Vojtíšek, ale vybrané peníze opět poslouží dalším handicapovaným dětem. Už nyní máme vytypované tři děti po dětské mozkové obrně, kterým chceme umožnit rehabilitační pobyty ve specializovaném zařízení v Piešťanech," řekl autor projektu Jaroslav Petrouš. První výstup na Sněžku zvládl za 2:12 hodin, v loňském roce už stlačil výsledný čas o osmačtyřicet vteřin pod dvě hodiny.

Handicapovaného českého reprezentanta ve vrhačských disciplínách, člena atletického oddílu Hvězda TPS Pardubice, který je po amputaci levé nohy nad kolenem, letos na vrchol naší nejvyšší hory doprovodí další amputáři. Bude mezi nimi i Petr Januš. „Péťa ušel na protéze sotva pár metrů a díky škole chůze za peníze z charitativní akce, si nyní troufá i na Sněžku. Mám z něj velkou radost," svěřil se Jaroslav Petrouš.

O trička s logem 
je velký zájem

Nad akcí převzal záštitu Královéhradecký kraj i město Pec pod Sněžkou.

Lidé mohou přispět jakoukoli částkou na transparentní číslo nadačního fondu 2200692979/2010 (Fio) nebo zakoupit speciální tričko s logem Na Sněžku pro Vojtíška za 200 Kč v e-shopu www.klapeto.eu. Trička budou k sehnání také na místě v den konání akce. „Je o ně obrovský zájem, objednávají si je jednotlivci i firmy. Ten, kdo bude mít v den akce tričko na sobě, má cestu lanovkou oboustranně zdarma. Doufáme, že v sobotu 30. května zaplaví Sněžku tyrkysová barva," řekla Kateřina Klasnová.

Výstup, akce pro děti i koncerty

Charitativní akce spojená s dětským dnem se koná v sobotu 30. května na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou. Organizovaný výstup začíná přesně v devět hodin. O hodinu později vyrazí od kapličky u Boudy pod Sněžkou Jaroslav Petrouš s dalšími amputáři. Celou dobu bude na parkovišti bohatý program – soutěže, malování na obličej, možnost získat zdarma jízdenku na bobovou dráhu či pro vstup do lanového centra Monkey. Od 12.30 hodin bude hrát kapela Koneckonců a ve 14 hodin vystoupí zpěvák Janek Ledecký. Zakončení akce s překvapením je naplánováno na 15. hodinu. 

(fr)