Studenty dnes na radnici přivítali rektor Slezské univerzity v Opavě, která se rozhodla zmíněný akademický obor v Podkrkonoší zavést, Rudolf Žáček, a děkan Filozoficko–přírodovědecké fakulty SU Zdeněk Jirásek. „Pro Úpici jsme se rozhodli po předchozí domluvě s ředitelkou gymnázia a odborné školy Irenou Dobiasovou. Není nutné tajit, že zde mám rodové kořeny a že s paní ředitelkou jsme bývalí spolužáci,“ usmíval se děkan Jirásek.

Za čtyřsemestrový kurz frekventanti ročně zaplatí osmnáct tisíc korun. Po jeho úspěšném ukončení se mohou absolventi rozhodnout pro bakalářské studium oboru. Když o to požádají, přejdou do třetího ročníku a předchozí zkoušky jim budou uznány. Rektora Rudolfa Žáčka potěšil počet přihlášených. "Máme radost, když zjistíme, že o studijní obory, které univerzita nabízí, je takový zájem,“ dodal rektor Rudolf Žáček.

„Stali jsme se nejmenším univerzitním městem v republice a je to pro nás hodně prestižní záležitost. Zavedení akademického studia do Úpice je určitě přínosem pro zájemce z celého regionu, kterým se tak přiblížila možnost rozšíření vzdělání,“ řekla starostka Iljana Beránková. Doplnila, že město popskytne vyučujícím finančně dostupné ubytování.

Řada frekventantů kurzu zvolila studium z důvodu doplnění odbornosti v zaměstnání. Například úřednice, které pracují v sociální sféře a podle nového zákona musejí mít vysokoškolské vzdělání. „Dostali jsme limit do sedmi let začít studovat, takže jsme možnost v Úpici uvítali,“ sdělila například Lenka Tichá, která pracuje na trutnovském městském úřadě.

Jsou zde však i čerství absolventi škol. „Maturitu má dneska skoro každý. Vyšší vzdělání je stále víc důležité pro získání zaměstnání. I když už práci mám, rozhodla jsem se, že to ještě zkusím,“ vysvětlila svou motivaci pro studium Markéta Součková.