Dlužíte velké peníze a už vám na dveře buší exekutoři? Chcete se vyhnout soudu? Stačí si zvolit za svůj „domov“ obecní úřad. Počet lidí, kteří žádají o přihlášení k trvalému pobytu na městských úřadech na Hradecku, stoupá. Navzdory zákonu, podle kterého jsou písemnosti po deseti dnech považovány za doručené.

Například v Hradci Králové bylo ještě vloni v červenci na radnici přihlášeno 808 osob, letos už jich je 1113.

„Jejich počet musí logicky stoupat. Evidujeme tady kromě lidí bez domova také například děti cizinců. Některé úřady jsou na tom mnohem hůř,“ uvedla vedoucí oddělení osobních dokladů hradecké radnice Ludmila Ducháčová.

Potvrdila, že část lidí jako důvod žádosti o přihlášení na úřad uvádí strach z exekutorů. „Tohle my neposuzujeme. Na rozhodnutí či zamítnutí žádosti to nemá žádný vliv,“ tvrdí Ducháčová.

Sídlo novobydžovské radnice může vydávat za vlastní adresu 69 lidí. Jen letos se jejich počet zvýšil o třetinu. Adresu radnice v Chlumci nad Cidlinou má v občanském průkazu celkem 85 osob, od ledna jich přibylo hned 20.

„Většina lidí, kteří jsou tady evidovaní, se bojí exekuce a snaží se tak chránit rodinu. Často bydlí někde jinde, ale nemohou se tam přihlásit, tak jsou raději nezvěstní,“ uvedla Ivana Fölklová ze správního odboru chlumecké radnice.

Někteří „bezdomovci“ vyžadují od svých domácích úřadů zvláštní služby. „Občas se stává, že někdo přijde a chce jídlo nebo hygienické potřeby,“ uvedla úřednice hradeckého magistrátu, která si nepřála zveřejnit jméno.

Radnice však kromě uchovávání pošty služby neposkytují. „Poštu skladujeme půl roku a pak ji skartujeme. Většinou si ji nikdo nevyzvedne,“ řekla tajemnice radnice v Bydžově Marcela Česáková.

Výjimkou je hradecký magistrát, který žádné dopisy „svých“ obyvatel neskladuje. „Upozorňujeme lidi, že si musí zajistit jinou doručovací adresu. Při tomto počtu nemůžeme suplovat poštu,“ dodala Ludmila Ducháčová.