Představení pro školáky předcházelo zahájení 10.ročníku Miniveletrhu cestovního ruchu. Mladí zahradníci a lomničtí středoškoláci nacvičili příběh o Johance z Arku už loni. Červnová premiéra na nádvoří zámku v Kopidlně se však stala současně derniérou.

V letošním školním roce se k tématu vrátili, přidali nové obrazy a do dramatického kroužku domova mládeže zahradnické školy přibyly další posily. „Představení v divadle J. K.Tyla by se dalo nazvat obnovenou premiérou. V zimě jsme absolvovali s bývalým profesionálním šermířem malou školu šermu a cvičili jsme návaznost jednotlivých obrazů.

Nebylo pro nás lehké přizpůsobit se změnám, které nás na každé zkoušce čekaly," říká představitelka Johanky z Arku Jilemničačka Karolína Pospíšilová, žákyně druhého ročníku studijního oboru zahradnictví.

Na zámku vůbec nehráli náhodou

Termín vystoupení nebyl zvolen náhodou. V projektu Národního památkového ústavu a ministerstva kultury „Po stopách šlechtických rodů" je rok 2013 věnován Rohanům a francouzské šlechtě. A právě zámek v Lomnici nad Popelkou se pojí s jednou z větví rodu Rohanů.

(jt)