V obou krajích oproti volbám v roce 2006 totiž ztratila bezmála pět procent mandátů. Z devíti okresních měst zvítězila jen ve třech, zatímco o čtyři roky dříve slavila vítězství v sedmi z nich. Nejhůře dopadla v Hradci Králové, kde získala jen šest oproti původním devatenácti mandátům.
Slavně nedopadla ODS ani v Pardubicích. Tam bude mít sedm z původních 15 mandátů. V žádném z okresních měst se jí nepodařilo získat víc křesel než v roce 2006. Obhájit pozici dokázala v Trutnově a na svém zůstala v Rychnově. Naopak důvod k oslavám má ČSSD, která výrazně zabodovala v obou krajích. Přestože v součtu nezvítězila, na radnicích okresních měst bude hrát velkou roli a podařilo se jí neotřesitelnou pozici ODS oslabit.
V Pardubickém kraji obsadili nejvíce postů křesťanští demokraté. Získali 6,55 procenta mandátů. Proti roku 2006 přesto ztratili 2,68 procentního bodu. Druhá skončila ČSSD s 5,53 procenta mandátů, což je o 0,14 procentního bodu méně než před čtyřmi lety. V sousedním Královéhradeckém kraji sice zvítězila ODS s 5,60 procenta mandátů, avšak druhé ČSSD a třetí KDU–ČSL jí pořádně zkomplikují postavení na radnicích. ČSSD získala 3,06 procenta zastupitelských křesel a KDU–ČSL 2,99 procenta.
Tradičně nejvíce mandátů získala sdružení nezávislých kandidátů. V Pardubickém kraji obhájila 2763 mandátů z 2775 a v Královéhradeckém kraji 2290 mandátů z 2298.
Nové strany z parlamentních voleb Věci veřejné a TOP 09 na východě Čech získaly kolem jednoho procenta křesel. Propad proti minulým volbám zaznamenala i KSČM, a to celkem o 2,11 procenta mandátů.
Silvie Špryňarová