Dva elektromobily, které v rámci projektu Chytrý region Vrchlabí získala do užívání Správa Krkonošského národního parku a město Vrchlabí, už mohou pohodlně čerpat elektrickou energii.

Stanice je v centru města, při ruce

Včera odpoledne byla na náměstí T. G. Masaryka instalována nová nabíjecí stanice. Auta typu Peugeot i0n, která brázdí ulice regionu a krkonošské kopce, mají pohon na elektřinu, nevydávají žádný hluk a nevypouštějí zplodiny. Na jedno nabití je možné absolvovat nejvýše 150 kilometrů, ale lidé si musí hlídat dojezdy, protože elektřinu odebírá například i klimatizace nebo vytápění. „Dosud jsme nabíjeli vůz každou noc ze zásuvky na 220 voltů v podzemních garážích. I tam však byla nyní uvedena do provozu nová dobíjecí stanice," poznamenal místostarosta Alfred Plašil. Sám elektromobil rád používá. „Mám svoje auto také s automatickou převodovkou, tohle ji má taky, takže se nemusím moc přeorientovávat. V létě je ta jízda po městě naprosto ideální. V zimě se trochu zkracuje dojezd, protože i vytápění vozidla bere proud," konstatoval Alfréd Plašil. Elektromobil má město od společnosti ČEZ k dispozici na tři roky.

Zkušenosti po roce provozu jsou dobré

„Už jsme s autem najezdili přes devět tisíc kilometrů. Pro město je to opravdu velká finanční úspora a jsme spokojeni," dodal místostarosta. A upozornil, že 5. a 6. října projede městem Tichá cesta. Cílem akce je seznámit širokou veřejnost s elektromobilitou a růstem tohoto druhu dopravy. Druhá etapa závodu elektromobilů povede z Prahy do Vrchlabí přes Nymburk a měří 134 km. „Řidiči určitě využijí možnosti nabít si zde vozy," míní Alfréd Plašil. „S peugeoty jezdíme denně v Praze a okolí, auto je obratné, ukazuje se, že pro městský provoz je to ideální vozidlo. Ani s dojezdy nejsou problémy. Lidé se naučili, že je dobré mít rezervu. Nyní testujeme i škodovky," řekl Tomáš Chmelík, který má čisté technologie ve společnosti ČEZ na starosti.

„Vrchlabí je pro nás při umístění dvou nabíjecích stanic strategickým místem. Elektromobilitu rozvíjíme v rámci Smart Regionu," komentoval Tomáš Chmelík. „Pochopitelně nás těší, že společnost ČEZ dostála slibům a stanice instalovala," prohlásil starosta Jan Sobotka. Stanice komunikuje se zákazníkem prostřednictvím obrazovky a čipu. „Čip stojí na měsíc sto korun, jeho prostřednictvím může majitel kdykoliv vůz bez omezení nabíjet, na náměstí dokonce přes dvě zásuvky," dodala mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková. Ve Vrchlabí zatím jezdí tři elektromobily. Kromě zmíněných dvou už začala rozvíjet čistou dopravu ve městě i jedna z místních firem. V České republice je v provozu celkem 28 stanic pro normální dobíjení společnosti ČEZ.