Mezi legendární patřily restaurace a kavárna s živou muzikou v hotelu Varšava na dnešním Krakonošově náměstí (vedle spořitelny). Současní obyvatelé sice vzpomínají převážně na zlatou éru těsně před sametovou revolucí 1989, slavné dny ale zažila Varšava mnohem dřív. „Málokdo ví, že v ní byl hostinec už na počátku osmnáctého století," uvedl historik a kurátor výstavy Ondřej Vašata.

Trutnovských restaurací s více než stoletou historii ale moc není. Kromě už zmiňované Varšavy ještě Národní dům a Bouchalka. Ostatní hospody mají historii kratší, i když neméně bohatou. Radio má devadesát let a podnik U Kopeckých osmdesát. Prastará je i restaurace U Kučerů, o které existují zmínky už ve dvacátých letech minulého století. „Narcis na náměstí, neboli předtím vinárna Gaber, byla v provozu již na počátku dvacátého století," řekl Vašata.

Ze zaniklých hospod je na vystavených snímcích nejstarší Zájezdní hostinec U zelené stromu v dnešní Horské ulici. Pochází z osmdesátých let 19. století.

Trutnovská muzejní noc 2017.
Muzejní noc s autoveterány, muzikou a hospodskou výstavou

Na počátku třicátých let minulého století v Trutnově existovalo šedesát podniků, včetně dnes už neexistujících Flaschblüte (Lněný kvítek), FF (Velmi jemný), Hotel Klein, Schützenhaus (Střelnice) či Stadt Hamburg.

Aby hospodští v takové konkurenci uspěli, museli něčím zákazníky zaujmout. Například Valáškův hostinec na Pražské nabízel po celý den dršťkovou polévku.

„V ulici na Polské kdysi byly čtyři restaurace vedle sebe. Jedna lákala na teplou a studenou kuchyni celý den, jiná se snažila upozornit výzdobou zbraní z bitvy 1866 a další českou obsluhou. Restaurace Zámeček v městském parku lákala tím, že nabízela přes zrcadlo netradiční výhled na Krkonoše," naznačil Vašata.

Zámeček v parku ale nebyl klasickou hospůdkou, spíš výletním místem a hlavně víkendovou atrakcí. „Neděle kdysi byla posvátná. Lidé se chtěli sdružit, posedět, děti brali sebou, na takové výlety byl nejvyhlášenější právě Zámeček,"upřesnil sběratel Pavel Janata, který do expozice zapůjčil řadu pohlednic a fotografií.

Válečný hrdina Pavel Švec.
Zemřel Pavel Švec, hrdina ze druhé světové války

Unikátní kolekci černobílých snímků trutnovských restaurací a hospod (z valné části dávno zaniklých) doplňují i trojrozměrné exponáty. Především sklenice, půllitry, jídelní a nápojové lístky, a dokonce i pípy či dobové reklamy. „Máme tu například originální nádobí z kdysi legendárního hotelu Moskva. Přinesli nám ho zaměstnanci, kterým bylo líto ho vyhodit, když končil," upřesnila pracovnice muzea Petra Sauerová.

Zatím ještě stále nejsou známé všechny detaily hospodské minulosti v Trutnově. Neví se, zda se netočilo pivo i v dalších domech. A pokud se to ví, nejsou zase k nalezení dobové snímky. „Třeba hostinec U severní točny, Zum Nordpol. Stál v areálu bývalého byťáku na Polské, měl takřka čtyřicetiletou historii. Máme jeho reklamy, ale chybí nám pohlednice. Možná ji někdo má v rodinném archivu," dodal Ondřej Vašata.

Výstava nazvaná Trutnovské hospody, restaurace a vinárny je v muzeu přístupná denně kromě pondělí. Potrvá do 17. září.

Z vernisáže výstavy Rodinný komplex Geislerových v trutnovském Uffu.
Myslela jsem, že kecaj, říká Věra Geislerová