Dvaapadesátiletý Mašín stál v čele Horské služby Jizerské hory 20 let a byl aktuálně nejdéle sloužícím náčelníkem Horské služby. "Jako nejdůležitější úkol vnímám připravit Horskou službu na zimní sezonu, která začíná už příští měsíc," uvedl Mašín.

Správní rada dnes schválila změnu statutu Horské služby a struktury řízení, kdy se sloučily dosud oddělené pozice ředitele a ústředního náčelníka do jedné funkce ředitele/náčelníka. Ústředním náčelníkem Horské služby byl dosud Pavel Antl, ředitelem byl Patrik Jakl.

Správní rada dále zřídila pozici vedoucího úřadu Horské služby a radu náčelníků, která bude poradním orgánem náčelníka Mašína. "Změny byly téměř čtvrt roku konzultovány s náčelníky oblastí a je na nich shoda napříč profesionální i dobrovolnou základnou Horské služby," uvedla ministryně pro místní rozvoj a předsedkyně správní rady Horské služby Klára Dostálová (za ANO).

Ilustrační snímek. Peníze
Kraj i obce řeší „zásek“ do rozpočtu

Nově statut Horské služby zpřísňuje požadavky na pozici ředitele/náčelníka. Požaduje, aby byl nejméně deset let zaměstnancem Horské služby na pozici terénní pracovník - záchranář a musí mít odbornou praxi jako cvičitel Horské služby.

Do výběru nového ředitele/náčelníka byla podle Dostálové zapojena celá základna Horské služby. "Oslovila jsem tedy všechny náčelníky oblastí i republikovou radu Horské služby z.s., aby mi zaslali návrhy vhodného kandidáta na tuto pozici, který bude splňovat požadavky uvedené v novém statutu, a shodně jsem od všech obdržela jméno pana Mašína," uvedla ministryně. Mašín se podle ní těší respektu profesionálních i dobrovolných členů Horské služby.

U Horské služby je zaměstnáno asi 120 lidí, dalších přibližně 360 záchranářů je dobrovolných. Horská služba působí v sedmi českých pohořích. Loni Horská služba hospodařila s příjmy 189 milionů korun, z nichž provozní dotace od ministerstva pro místní rozvoj činila 160 milionů korun.

Výroba vánočních ozdob ve Dvoře Králové nad Labem ve firmě Ozdoba CZ. Letos tam vyrábějí zlaté prasátko s rouškou.
FOTO, VIDEO: Zlaté prasátko s rouškou je novým hitem mezi vánočními ozdobami

Horská služby ČR zejména organizuje a dělá záchranné a pátrací akce na horách, poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Také informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech, sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.