Vzducholoď je údajně jediná svého druhu v Evropě a v Česku byla naposledy k vidění před třemi lety v okolí Brna a Karlštejna. Nad Českým rájem by měla létat i v pondělí ráno a večer a v úterý ráno. Řekl to za pořadatele řekl pilot firmy Baart Luboš Baloun.

Nad Českým rájem létá vzducholoď s pěti balony.

"Záležet ale bude na počasí, podle předpovědi je nejistý už večerní let v pondělí," uvedl Baloun. Létat se podle něj nedá, když jsou třeba bouřkové mraky, prší nebo je silný vítr. "Vadí už vítr o síle 18 kilometrů v hodině," upozornil pilot.

Vzducholoď pro šest pasažérů provozuje nadnárodní společnost Festo, která s ní postupně objíždí země, kde působí. "Do České republiky se tak vrátí za tři až čtyři roky," odhadl Baloun. Dnes vzducholoď doprovázelo pět balonů, jeden z nich je ušitý opačně - košem vzhůru. "Je to taková atrapa. Skutečný koš s pilotem je schovaný," řekl pilot.

Nad Českým rájem létá vzducholoď s pěti balony.

Hlavní sezona pro balonové létání nad Českým rájem je od jara do podzimu, vhodných dnů k vzletu je kolem 70 za rok. Společnost Baart provozuje tři horkovzdušné balony, které pojmou dva až sedm pasažérů. Jeden balon je uzpůsoben i pro vozíčkáře. Hodinový let balonem stojí od 3500 korun.