Navzdory ekonomickým problémům, do kterých se v posledních měsících Harrachov na Semilsku dostal, dali lidé znovu důvěru občanským demokratům.
Jejich kandidátku v čele se starostou Tomášem Plocem podpořilo 23,48 procenta voličů, a ODS tak získala čtyři mandáty. Ve srovnání s minulými volbami si ale pohoršila, tehdy stranu podpořilo 29,40 procenta voličů a díky tomu měli v zastupitelstvu třetinu. K urnám přišlo 55,96 procenta voličů, o procentní bod více než v roce 2006.
S odstupem za ODS skončila Demokratická regionální strana, kterou podpořilo 18,46 procenta voličů. Bude mít tři zastupitele stejně jako Věci veřejné, kterým dalo hlas 16,05 procenta volících.
Dva mandáty získala Strana pro otevřenou společnost a po jednom zastupiteli budou mít Starostové pro LK, zelení a SNK ED. Z osmi kandidujících uskupení se do zastupitelstva nedostala jen Dělnická strana sociální spravedlnosti.
Nová reprezentace povede město v nelehké situaci. Nad Harrachovem visí doslova jako Damoklův meč dluh 80 milionů korun, který musí z rozhodnutí Vrchního soudu v Praze zaplatit firmě J.F. World Brokers.
Vykonatelnost rozhodnutí sice nedávno Nejvyšší soud odložil, a tím uvolnil účty i nemovitosti města zablokované exekutory, tím ale hrozba nezmizela. Podle odhadu právního zástupce města Tomáše Vašíčka bude teď muset město zhruba rok čekat na definitivní rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Závazek, jehož zaplacení by pro město s 1600 obyvateli bylo likvidační, souvisí se 17 let starým dluhem z dob privatizace harrachovského závodu Crystalexu.
Podle Vrchního osudu ho radnice v roce 1993 převzala spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem z majetku Crystalexu.
Z původních zhruba 30 milionů se dluh postupně zvýšil na více než 80 milionů korun, které by měla radnice zaplatit. Harrachov přitom od začátku nárok zpochybňuje. „Zastupitelstvo nikdy žádné převzetí dluhu neschválilo, vůbec o něm nejednalo,“ řekl už dříve Vašíček.
Celá kauza je pro Harrachov velmi nešťastná, výrazně podle Ploce poznamenala zejména oblast investic ve městě. „Měli jsme připravené projekty na modernizaci cyklostezek za 12 milionů korun a na zateplení školy za 14 milionů, které jsme ani nemohli předložit do evropských fondů,“ poznamenal Ploc.