Že existuje koza nebeská, není vtip. Když uslyšíte v přírodě kozí mečení, a při rozhlédnutí se kolem žádnou kozu nikde neuvidíte, nemusí to nutně znamenat, že trpíte halucinacemi. Zkuste obrátit svůj zrak vzhůru a pravděpodobně uvidíte k zemi se snášející bekasínu otavní. Jde o druh ptáka, který se vyskytuje i v Jizerských horách.

„Zvuk nápadně připomínající kozí mečení vydává bekasína při padání k zemi. Není to však její zpěv, zvuky vznikají při proudění vzduchu přes její ocasní křídla,“ vysvětlil, proč se tak lidově pták nazývá, Martin Pudil, ornitolog Severočeského muzea v Liberci. Ten je již tradičně jedním z poutavě přednášejících na Soví noci.

Tu pořádá společně Společnost pro Jizerské hory o.p.s a Správa CHKO Jizerské hory a probíhá v ekologickém středisku v osadě Jizerka. „Akce je určena pro rodiny s dětmi a uskutečnila se již počtvrté. Účastníci se během pátečního podvečera seznámili se životem a ochranou sov, setkali se se živými sovami ze stanice pro handicapované živočichy a večer se vypravili za sovím houkáním do lesa,“ popsala Lenka Zadrobilová ze Správy CHKO.

A letos měli ti, kdo se za sovičkami vypravili v černočerné tmě na Bukovec, štěstí. Slyšeli po vábení ornitologů houkání sýce rousného na vlastní uši. Předtím se jim však dostalo od přednášející Jitky Thelenové výuky ptačí řeči. Dozvěděli se, jak se sedm druhů sov v České republice varuje před nebezpečím, jak si jejich mláďata řeknou o potravu nebo jak lákají do hnízda své protějšky.

„Byla jsem tu už před třemi lety a jsem moc ráda, že jsem mohla jet znovu. Jezdím sem, abych se dozvěděla něco o přírodě a sovičkách. Baví mě i přednášky, které jsou velmi poutavé,“ potvrdila patnáctiletá Tereza Berglová z Liberce.

Pavlína Stránská