Obnova křížů

Peníze pomohou například obnově tří památek v krajině. Částku 91 500 korun dostane TJ Ski Rudník na obnovou kamenného kříže, jehož torzo stojí na návrší uprostřed obce. Další kamenný křížek, který se dočká obnovy, se nalézá v Pilníkově a má sloužit jako nový výletní cíl a místo odpočinku. Z fondu na něj obec dostane 80 tisíc korun. Další památkou je kamenný kříž ve Zdobíně na Královédvorsku, který roku 1834 z veřejné sbírky nechali postavit občané obce. Na jeho zrestaurování získají 50 tisíc korun.

„Máme radost, pokoušeli jsme se o získání příspěvku už jednou a nevyšlo to," kvitoval padesátiprocentní injekci na náklady oprav starosta Luděk Zívr. „Památku svěříme restaurátorovi, ale o úpravu okolí se postaráme brigádně, vlastními silami. Občané jsou tady zvyklí, že když je třeba přiložit ruku k dílu, přijdou. Toho je třeba si dnes cenit," dodal zdobínský starosta.

Kultura pod střechu

Téměř 100 tisíc korun dostane sdružení Tamar ve Vrchlabí. Porotce zaujal jeho projekt S kulturou pod střechu.

Nadšenci ze sdružení chtějí revitalizovat dlouhodobě nevyužívaný pozemek a instalovat na něm zastřešené pódium.

Zbylo i na sport

Fond podpoří částkou 44 tisíc korun také TJ Sokol v Dolní Kalné, která upravuje běžecké stopy pro deset obcí.

„Od Nadace Via jsme už dostali peníze na pořízení sněžného skútru pro klasickou stopu. Nyní díky příspěvku můžeme svépomocí vyrobit adaptér, který se za skútr zapojí a umožní kvalitní úpravu stop i pro bruslaře. Věřím, že s ním vyjedeme do terénu už na Silvestra," informoval člen výboru TJ Sokol Miroslav Fajt.

Posledních 30 tisíc korun získá sdružení Labská stezka na zmapování tras pro pěší turisty v koridoru Labe a na zdokumentování tras pro putování na koních v úseku mezi Hradcem Králové a krkonošskými hřebeny.