Většina z potenciálních zaměstnavatelů totiž oznámila, že místy v dělnických profesích nedisponuje. Například personalistka firmy Siemens Štěpánka Kulichová deklarovala, že společnost má na dělnické profese vydaný stop stav. „Přesto bychom uvítali techniky s jazykovým vybavením, kteří mají alespoň maturitu a je jim vlastní technické myšlení. Rýsuje se i naděje pro několik elektrikářů,“ dodala Kulichová.

O přijímání dělníků ani dalších zaměstnanců neuvažuje například ani firma Kasper Kovo, která podle sdělení svých zástupců, musí naopak v příštím roce snížit počet svých lidí z 205 na 190.

Požadované jazykové schopnosti byly na schůzce skloňovány ve všech pádech. Prokázalo se však, že úroveň komunikačních dovedností v cizích jazycích u lidí z krachujících firem zřejmě není dostatečná. Zástupci textilek na schůzce představili profesní struktury, které se v končícím oboru většinou dost podobají. To mohou ocenit například v Jutě, kde je výrobní program blízký tkalcovně a kam se už řada lidí hlásí. „I když také máme do konce roku na přijímání dělníků stop stav, přesto na sebe zájemci o práci u nás nechávají kontakty. Pokud se situace změní, dáme přednost lidem s praxí a hlavně těm, co skutečně chtějí pracovat,“ uvedla personalistka fir­my.

O dělníky z textilních oborů zřejmě nebude mít v dohledné době vůbec zájem Škoda Auto Vrchlabí. „Výrobní program na příští rok máme, ale pro své současné zaměstnance. U nás jsou specializované profese a pokud děláme nábor, tak spíše ve školách, se kterými spolupracujeme,“ uvedl šéf personalistiky společnosti Jan Gregor.

Ve firmě Tyco Electronics připouštějí, že by mohli eventuálně některé své techniky vyměnit za výraznější, schopnější osobnosti, pokud se takové objeví. „Počet zaměstnanců rozhodně neporoste a v dělnických profesích už nemáme co nabídnout,“ řekl mimo jiné ředitel firmy Petr Přívratský. Manažerka firmy Brose Trutnov Petra Hladká deklarovala zájem společnosti o kvalitáře a sdělila, že několik lidí by se v budoucnu mohlo uplatnit i v logistice. Ředitel Úřad práce Petr Masopust vyzval zástupce firem, aby na sebe nechali kontakty a zároveň se zamysleli nad potřebami případných zaměstnaneckých rekvalifikací, které Úřad práce podle stavu na trhu aktuálně zajistí. „Je jasné, že situaci nevyřešíme na místě. Jde nám hlavně o to hledat preventivně všechny možnosti uplatnění pro budoucí nezaměstnané dříve, než se stanou našimi klienty,“ upozornil Masopust.