Jako vzor může posloužit krkonošská Jilemnice. Krásné, vymydlené toalety, ve kterých vše voní novotou a čistotou, mohou lidé využít v zadním traktu objektu radnice za náměstím. „Ale nové ty toalety nejsou. Byly vybudovány už v roce 2000. Vždy jde o to, kdo je jak udržuje. Čistotná a spolehlivá obsluha je základ," míní jilemnická místostarostka Jana Čechová.

Jilemnice na provozování veřejných záchodů samozřejmě nevydělává. „Bereme to jako nutnou službu pro návštěvníky. Platí pět korun a při větších akcích umožňujeme použití toalet zdarma," dodává Jana Čechová.

Také v Hostinném mají tradiční kamenné toalety, a na tradičním místě. U autobusového nádraží, nedaleko náměstí. „Přístupné jsou trvale, stará se o ně Městská správa," doplnila Dagmar Turková z Infocentra.

V menších a turisticky méně exponovaných městech o klasických veřejných toaletách neuvažují. Je to příliš drahé. „Řešili jsme to dlouho, padlo i několik návrhů, kde je vybudovat. Jeden z nich počítal například s objektem bývalé márnice mezi kostelem a hřbitovem. To by ale nebylo příliš vhodné. Navíc provoz a údržba jsou nákladné. Proto jsme zvolili mobilní budky. Na každém konci města stojí jedna, třetí je u dětského hřiště vedle školy," říká místostarostka Žacléře Eva Rennerová.

Troje WC spravují Technické služby v Turnově. "Ve Skálově ulici a na autobusovém nádraží mezi mosty jsou s obsluhou, záchody na Mariánském hřbitově ne, ale tady pořádek ohlídá správce," vysvětlil jednatel Libor Preisler. Navíc město platí ještě provozovateli restaurace u terminálu veřejné dopravy, aby jeho toalety mohly cestující využívat. Jedná se o částku 350 tisíc korun ročně.

Hledání nám úsměv zřejmě nezachrání

„Kromě zelených kadibudek jsem v Trutnově jiné toalety neviděl. Myslím, že na druhé největší město v Královéhradeckém kraji je to fakt ostuda," rozčiloval se onehdy návštěvník na parkovišti U studny.

I když by se mohlo zdát, že Trutnov otázku veřejných toalet podceňuje, není tomu tak. „Velmi kvalitní jsou veřejné toalety v prosklené budově mezi budovou Uffa a dětským hřištěm. Další provozují Technické služby v pasáži u bowlingu, tam je i výtah pro imobilní občany," informovala místostarostka Hana Horynová. Připustila, že toalety u Uffa nejsou zřejmě dostatečně označené, aby byly vidět. „To bychom měli napravit," dodala. Provozovatelům tohoto zařízení je podle našich informací Uffo, nikoliv Technické služby. Na toalety v pasáži je upoutávka dostatečná. „Je umístěna na zdi ve vchodu do pasáže, možná se jen ztrácí v reklamách," konstatoval ředitel Technických služeb Trutnova Libor Labík.

Další záchodky v Polské ulici za kruhovým objezdem město zrušilo. „Nikdo tam skoro nechodil, Šlo o příliš prodělečné místo," upozornil ředitel Labík.

Tělesně postižení jsou zvýhodněni

Vrchlabí si na problematiku s veřejnými toaletami stěžovat nemůže. Kromě podzemního zařízení na náměstí jsou WC v nedalekém IT Centru. „V radnici máme přístupné toalety pro handicapované, kteří se tam mohou dostat bezbariérově a vyjet výtahem," řekl místostarosta Michal Vávra. Důležité jsou i toalety na autobusovém nádraží, umístěné v provozním objektu.

Ve Dvoře Králové fungují novým systémem jediná WC u Šindelářské věže. „Zůstal tu zachován vstup pomocí mincovního automatu. Zároveň tu je ale obsluha, která na provoz dohlíží. V minulosti nám zařízení ničili vandalové," vysvětlil ředitel Technických služeb Miroslav Petrů. Obsluha je tu v rámci veřejně prospěšných prací.Díky mincovníku nepřijde vůbec do styku s penězi. Nový systém je reakcí na vandalismus, kdy musel provozovatel řešit velké náklady na opravy. Druhé veřejné záchody stály v Revoluční ulici, ale už jsou delší dobu mimo provoz.

PROVOZOVAT VEŘEJNÉ TOALETY není zrovna levné. Zvláště, když je občas navštíví vandalové, tak jako se to v minulosti stávalo u Šindelářské věže v centru Dvora Králové.

PROVOZOVAT VEŘEJNÉ TOALETY není zrovna levné. Zvláště, když je občas navštíví vandalové, tak jako se to v minulosti stávalo u Šindelářské věže v centru Dvora Králové.

(jm, aš ,bm)