Parazitující tasemnice jsou nejčastěji spojovány se syrovým masem. Proto je mezi lidmi rozšířená obava například z tatarského bifteku. Snad nikdo by nespojoval tasemnici s lesními plody. Přestože jsou šance na nákazu pramalé, může se stát, že dojde k infikaci vajíčky malé tasemnice. Po požití ovoce nebo hub se jejich vylíhlé larvy dostanou do krevního oběhu a způsobují organismu problémy.

Hostitelem je liška

Hlavním hostitelem tasemnice jsou lišky. Parazit žije v jejich střevech. Na lesní plody se může dostat liščími fekáliemi. „Je možné, že je výskyt i v našem kraji, vždyť lišky žijí všude. Ale případný počet onemocnění nesledujeme, nemáme žádné statistiky,“ sdělil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč, který se neobává velkého počtu nákaz.

Mezihostitelem se však může stát myš a další drobní hlodavci. „Největší riziko onemocnění člověka je tedy kolem velkých měst. Je zde nejvyšší koncentrace lišek, které hledají na skládkách potravu, ale také i vysoká koncentrace mezihostitelů,“ tvrdí mluvčí státní veterinární správy Josef Duben.

Hygiena nutností

Infikované lesní plody je po úpravě možno konzumovat. „Základem prevence onemocnění člověka je hygiena, umytí plodů a samozřejmě rukou. Je třeba nekonzumovat lesní plody přímo utržené, v každém případě raději omýt tekoucí vodou, lépe však konzumovat tepelně ošetřené,“ vysvětlil Duben.

Nemoc se projevuje vysokými horečkami, hubnutím a velkou únavou. Odhalí ji lékaři rozborem krve pacienta. Léčba probíhá s pomocí antiparazitik. Onemocnění je naštěstí ojedinělé. „Nevím o tom, že by k nám byla hlášena lidská nákaza,“ prozradila Eliška Říhová z chrudimské hygienické stanice.

(les, ok)